Tusk mówił, że spotkanie z premierem Chin Wen Jiabao (przybywającym od środy w Polsce) ma na celu m.in. ożywienie i wzmocnienie relacji gospodarczych między Europą Środkowo-Wschodnią a Chinami, które - jak dodał - "stają się znakiem sukcesu gospodarczego dla całego świata".

Tusk podkreślił, że do spotkania z Wen Jiabao w Polsce dochodzi w szczególnym okresie - najgłębszego od dziesięcioleci kryzysu finansowego. Zaznaczył jednocześnie, że mimo kryzysu Polska zachowała stabilność i utrzymała wzrost gospodarczy.

"Źródła sukcesu upatrujemy w rozwoju eksportu, rosnącym popycie wewnętrznym i inwestycjach bezpośrednich. Dzięki tym czynnikom Polska stała się filarem produkcyjno-usługowym Europy" - ocenił szef rządu.

W Warszawie rozpoczęło się w czwartek forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny, zorganizowane z okazji wizyty w Polsce premiera Chin Wen Jiabao.

Reklama

Europa Środkowa i Polska to atrakcyjny region dla inwestycji, w tym inwestycji z Chin - powiedział w czwartek premier Donald Tusk podczas forum Gospodarczego Polska-Europa Środkowa-Chiny, zorganizowanego z okazji wizyty w Polsce premiera Chin Wen Jiabao.

Tusk podkreślił, że obecność ma forum premiera Chin świadczy o strategicznym położeniu Polski. "Potencjał Europy Środkowej powoduje, że jesteśmy bardzo atrakcyjni dla inwestycji - mam przekonanie, że po dzisiejszym spotkaniu - coraz częściej dla inwestycji chińskich" - powiedział szef polskiego rządu.

"Podobnie jak rośnie znaczenie Chin dla światowej gospodarki i polityki, tak rośnie znaczenie krajów Europy Środkowej w Unii Europejskiej i na kontynencie europejskim" - ocenił Tusk.

"Celem naszego spotkania jest pobudzenie współpracy biznesu i ludzi na skalę obu kontynentów. To ogromne wyzwanie" - dodał polski premier.

Chiny i państwa Europy Środkowej to nadzieja na lepszą przyszłość całego świata - ocenił premier Donald Tusk, otwierając w czwartek wraz z premierem Chin Wen Jiabao Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny.

"Spotykają się dzisiaj partnerzy, którzy nie mają żadnego powodu do kompleksów. Partnerzy, którzy przełamują stereotypy, którzy na świecie są dziś symbolem sukcesu i rozwoju. Tak Chiny, jak i państwa Europy Środkowej to nadzieja na przyszłość, na lepszą przyszłość całego świata" - mówił Tusk.

Jak podkreślił, Polska i Chiny "zdecydowały o podniesieniu wzajemnych relacji do wymiaru strategicznego". "Cieszy nas to, gdyż Polska jest dzisiaj największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej, a nasze obroty osiągnęły wartość 14 mld euro w 2011 roku" - powiedział Tusk.

Według polskiego premiera, możliwości rozwoju i współpracy są zdecydowanie większe. "Zarówno współpracy między Chinami a Polską, jak i między Chinami a całym regionem Europy Środkowej" - dodał Tusk. Wyraził nadzieję, że forum gospodarcze i wizyta chińskiego premiera w Warszawie "przyczynią się do rozwoju wzajemnych stosunków gospodarczych".

Tusk zauważył, że Polska i Chiny "współpracują gospodarczo nie od dziś". Przypomniał o utworzonym w 1951 roku chińsko-polskim towarzystwie okrętowym Chipolbrok. "Połączyło ono porty obu krajów i obu kontynentów. Jest to najstarsza w historii ChRL spółką joint venture i do dziś odnosi sukcesy na wysoce konkurencyjnym rynku transportowym" - zaznaczył premier.