W centrum uwagi:
• Miedź podrożała po dobrych danych z rynku nieruchomości
• Ankieta Reuters: cena ropy pozostanie wysoka
• Cena soi nadal ostro w górę


Miedź podrożała po dobrych danych z rynku nieruchomości

Wśród liderów wzrostów znalazły się wczoraj notowania miedzi. Nowojorskie kontrakty na ten metal podrożały o niemal 2% po bardzo dobrych danych dotyczących amerykańskiego rynku nieruchomości (wyższa od oczekiwanej dynamika podpisanych umów kupna domów).

W rezultacie, notowania nowojorskich kontraktów na miedź wybiły się wczoraj ponad linię dotychczasowego oporu (rejon 3,70 USD za funt metalu). Obecnie oscylują one w okolicach 3,76 USD za funt, a więc w rejonie linii 30-sesyjnej średniej ruchomej. Najbliższym istotnym oporem jest dopiero poziom 3,95-4,00 USD za funt, jednak jeśli na rynku nie będą pojawiać się kolejne dobre dane makro, to osiągnięcie tego poziomu będzie trudne.

Reklama

Ankieta Reuters: cena ropy pozostanie wysoka

Całkiem nieźle trzymają się także notowania ropy. Wczoraj wzrosła cena zarówno surowca europejskiego, jak i amerykańskiego. Co więcej, jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters, większość ekspertów rynkowych nie spodziewa się w tym roku gwałtownej przeceny ropy naftowej. Jak wskazują oni w swoich wypowiedziach, cena ropy ma szansę utrzymać się na wysokim poziomie głównie ze względu na nierozwiązaną kwestię Iranu. W kraju tym wprawdzie zmalało ryzyko polityczne i prowadzone są negocjacje dotyczące programu atomowego, jednak nadal są one na wstępnym etapie.

Niemniej jednak, gdy pominiemy kwestię ryzyka politycznego i związanej z nim premii na cenę ropy, to dane fundamentalne sprzyjają raczej stronie podażowej. W Stanach Zjednoczonych utrzymują się wysokie zapasy ropy naftowej, a jeśli ceny surowca pozostaną wysokie, to wzrośnie prawdopodobieństwo uwolnienia strategicznych rezerw ropy w USA, a być może także w Europie.

Cena soi nadal ostro w górę

Tymczasem notowania soi nie przerywają dynamicznego ruchu w górę. Obecnie znajdują się one już bardzo blisko poziomu 1500 USD za 100 buszli. Jest to najwyższa cena od niemal czterech lat, jednak do rekordów z 2008 r. (przekroczony został wtedy poziom 1600 USD za 100 buszli) jeszcze zostało trochę przestrzeni. Niemniej jednak, na drodze do tego poziomu nie stoją żadne istotne poziomy oporu.