Bo argumenty są mocne – wspominałem o tym także w moich komentarzach – S&P przyznaje, iż dotychczasowe działania podejmowane przez premiera Mariano Rajoya mogą okazać się niewystarczające do ustabilizowania sytuacji budżetowej, zwłaszcza, że ogromnym problemem może okazać się niestabilna sytuacja lokalnych banków.
Negatywna reakcja rynków jest jak na razie dość ograniczona – kurs EUR/USD wprawdzie spadł w okolice 1,3155, ale przed godz. 11:00 wrócił ponad poziom 1,32. Rentowności 10-letnich obligacji Hiszpanii nie zdołały wyraźnie naruszyć bariery 6 proc. Skąd taka reakcja? Niewykluczone, że Hiszpania da o sobie znać dopiero wtedy, kiedy na podobne posunięcie zdecydują się pozostałe agencje (Fitch i Moody’s). Kluczowe mogą jednak okazać się dopiero kolejne negatywne informacje z sektora bankowego, czy też spekulacje nt. kondycji finansowej samorządów.

Za nami aukcja włoskich obligacji o wartości 3,75-6,25 mld EUR (jej wyniki poznaliśmy po godz. 11:00). Powodem do zmartwień jest wyraźny wzrost rentowności – w przypadku 10-letnich papierów do 5,84 proc. Przed nami jeszcze kluczowe dane z USA – o godz. 14:30 dynamika PKB za I kwartał (oczek. 2,5 proc.), a o godz. 15:55 nastroje konsumenckie Uniw. Michigan na koniec kwietnia (oczek. 75,7 pkt.). Ich interpretacja może jednak nie być łatwa – słabsze dane zwiększą spekulacje nt. QE3, lepsze poprawią nastroje na rynkach – w obu przypadkach efekt wydaje się być ten sam (słabszy dolar). Ale, jeżeli do zestawienia włączymy, coraz bardziej widoczne problemy strefy euro, to kierunek może być zupełnie inny.

EUR/USD: Idziemy na wczorajszy szczyt

Mocne odbicie się z okolic 1,3150 (minimum 1,3155) w ostatnich godzinach to sygnał, iż mimo nienajlepszej „otoczki fundamentalnej” byki na euro nie dają za wygraną. Ignorowanie sytuacji w Hiszpanii, a także Włoch może w krótkim horyzoncie doprowadzić do próby złamania oporu na 1,3225 i ponownego testowania okolic 1,3260-70 (być może i wyjścia wyżej – do 1,3285 – to opór oparty głównie o szczyty z lutego b.r.). W średnim terminie jest to tylko odwleczenie ruchu w dół, który siłą rzeczy może być bardziej dynamiczny.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.