Indeks roczny spadł o 1 pkt i wynosi 40 pkt, wynika z komunikatu. "Indeks biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu uległ poprawie w perspektywie kwartalnej o dwa punkty do 42 pkt, natomiast indeks roczny obniżył się o jeden punkt do 40 pkt., a indeks półroczny pozostał bez zmian na poziomie 43 pkt. Indeks wyraźnie ustabilizował się poniżej połowy skali, z notowaniami stopniowo malejącymi do końca roku" - głosi komunikat. Analitycy oczekują stopniowego spowolnienia tempa wzrostu w stosunku do roku ubiegłego, z perspektywą lekkiego odbicia w górę w drugim kwartale i nieznaczną tendencją spadkową w drugiej połowie roku.

Chociaż dynamika produkcji sprzedanej przemysłu ostro hamowała w kolejnych miesiącach tego roku, to sprzedaż detaliczna utrzymywała wysokie tempo wzrostu pomimo stagnacji płacy realnej i niewielkiego wzrostu zatrudnienia. "W miarę jak spowolnienie obejmuje coraz bardziej nasze główne rynki eksportowe, słabnie dynamika eksportu, ale raczej stopniowo niż gwałtownie, bo eksporterom pomaga słaby złoty i ugruntowana pozycja konkurencyjna. Pierwszy kwartał tego roku będzie pierwszym, w którym przewidywane spowolnienie faktycznie da o sobie znać w polskiej gospodarce" - czytamy dalej w dokumencie. Eksperci PKPP uważają, że rozkład wartości indeksów w czasie sugeruje, że będzie to proces nasilający się w kolejnych kwartałach, zwłaszcza gdy jeszcze bardziej osłabnie popyt krajowy na skutek ograniczenia konsumpcji przy malejącym funduszu płac.

"Tą tendencję mogą złagodzić inwestycje przedsiębiorstw, które chociaż ograniczają zapasy, jak się wydaje się, chcą wykorzystać czas spowolnienia dla modernizacji parku maszynowego, by konsumując swoje rekordowe zyski podnieść konkurencyjność na lepsze czasy" - podsumowano. Źródło: PKPP Lewiatan Indeks biznesu jest obliczany na podstawie prognoz ośmiu ekonomistów. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4% PKB rocznie. Zejście indeksu poniżej 25 punktów oznaczałoby recesję, a przebicie poziomu 75 - boom gospodarczy.