Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,1720 PLN za euro, 3,20 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,47 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu trzecią sesje z rzędu pozostają stabilne blisko 5,29% w przypadku instrumentów 10 – letnich.

Podczas wczorajszej sesji złoty wpierw spadł do najniższych poziomów od 2-tygodni po tym jak inwestorzy na szerokim rynku panicznie zareagowali na wyniki wyborów we Francji i w Grecji. W późniejszej części sesji nastąpiła jednak lekka poprawa nastrojów z uwagi na układ techniczny notowań eurodolara, który wygenerował nieznaczną korektę wzrostową, która wspomogła również kupujących złotego.

Zmiana układu sił politycznych w Europie bezpośrednio uderzyła w bardziej ryzykowne aktywa – inwestorzy obawiają się, iż rozwiązania wypracowane przez ostatni rok (konsolidacja fiskalna we Francji, reformy strukturalne w Grecji) zostaną porzucone przez nowo wybranych decydentów. Ostatecznie jednak złoty zamknął dzienna świece wzrostem o 0,17% względem euro, podczas gdy węgierski forint pozostał na neutralnych poziomach (0,01%), a korona czeska umocniła się o 0,34%.

Dla nastrojów na złotym oraz rynku polskiego długu w dalszym ciągu w krótkim terminie kluczowa pozostaje środowa decyzja RPP w zakresie stóp procentowych. Uczestnicy rynku spodziewają się, iż stopy pozostaną na aktualnym poziomie 4,5%, jednak nie brak również głosów, że może dojść do podwyższenia kosztu kredytu o 25pb. W naszej opinii, najprawdopodobniej wniosek o podwyższenie stóp zostanie złożony jednak nie znajdzie wymaganej większości głosów. W świetle spowolnienia gospodarczego w Europie i ostatnich gorszych od oczekiwań odczytów fundamentalnych z rynku polskiego gremium pozostanie najprawdopodobniej w stadium wait&see utrzymują jastrzębią retorykę.

Reklama

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji z rynku krajowego. Nastroje na złotym kształtowane będą przez dzisiejsze odczyty wskaźników fundamentalnych z Europy (produkcja przemysłowa w Niemczech godz. 12:00, oczek. 0,8% m/m) oraz popołudniowe wystąpienie szefa EBC, Mario Draghiego. Ponadto w godzinach wieczornych należy zwrócić uwagę na dzisiejsze wystąpienia przedstawicieli FED: Jeffrey’a Lacker’a oraz Richard’a Fisher’a.
Z technicznego punktu widzenia złoty tkwi w szerokiej 6-groszowej konsolidacji z zakresu 4,15 – 4,21 EUR/PLN. Weekendowe doniesienia z Europy miały ograniczony wpływ na wycenę polskiej waluty, gdzie dopiero potwierdzone wybicie z wyżej zaznaczonego przedziału rozpatrywać będzie można jako znaczący sygnał dla kierunku notowań PLN. W przypadku realizacji negatywnego scenariusza na rynku eurodolara należy liczyć się z możliwością ponownego szybkiego podejścia pod 4,20 EUR/PLN.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta.

Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.