Dzisiaj po godz. 11:00 poznamy wyniki aukcji włoskich obligacji – do sprzedaży zostaną wystawione papiery 5-letnie za 1,75-2,5 mld EUR i 10-letnie za 2-3 mld EUR. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku wtórnym nie ma szans na powtórzenie wyników z 30 maja, kiedy to sprzedano papiery przy rentownościach odpowiednio 5,66 proc. i 6,03 proc. Ostatnie kwotowania z rynku wtórnego to 6,00 proc. i 6,26 proc. Jest, zatem dość prawdopodobne, iż dzisiejszy przetarg rozczaruje podobnie jak wczorajsza aukcja półrocznych bonów, które sprzedały się przy rentowności bliskiej 3 proc.! W efekcie dalsza wyprzedaż na włoskim, ale i też hiszpańskim rynku długu, jest dość prawdopodobna – 10-latki przebiły dzisiaj poziom 7 proc. Presja na europejskich polityków będzie narastać, zwłaszcza, że pada coraz więcej głosów (ze strony przedstawicieli Niemiec), iż szczyt nie przyniesie żadnych szybkich rozwiązań obecnych problemów – zwłaszcza pomysłów na przerwanie niebezpiecznej pętli długu na hiszpańskim i włoskim rynku. Nawoływania tamtejszych polityków – Mariano Rajoya i Mario Montiego mogą zostać zignorowane, co nie najlepiej wróży na początek nowego miesiąca…

Szczyt Unii Europejskiej rozpocznie się o godz. 15:00, a zakończy jutro wieczorem. Dzisiaj (o godz. 11:00) poznamy jeszcze odczyty indeksów koniunktury w strefie euro – główny wskaźnik nastrojów w gospodarce spodziewany jest na poziomie 89,4 pkt. w czerwcu, chociaż dość prawdopodobne jest rozczarowanie, co może negatywnie wpłynąć na notowania wspólnej waluty. O godz. 14:30 mamy ostateczny odczyt PKB za I kwartał w USA (reakcja będzie wtedy, kiedy dane będą wyraźnie różniły się od 1,9 proc., co jest mało realne), a także cotygodniowe dane nt. bezrobocia (szacunki są zbliżone do 385 tys. i poprawy raczej nie będzie).

EUR/USD – Jednak będzie 1,2287 na koniec tygodnia

Niemieckie komentarze minimalizujące znaczenie rozpoczynającego się dzisiaj szczytu Unii Europejskiej, a także obawy związane z włoskim i hiszpańskim rynkiem długu, doprowadziły do wyraźnej wyprzedaży wspólnej waluty dzisiaj rano. Strefa wsparcia 1,2440-65 została jednak złamana i teraz będzie mocnym oporem. Tymczasem jeszcze dzisiaj o poranku EUR/USD był kwotowany po 1,2524! Kilka godzin później rynek spadł o ponad 100 pipsów niżej (minimum to 1,2405). Rejon 1,24 może być wsparciem, ale raczej niezbyt silnym. Większe znaczenie mogą mieć okolice 1,2330-60, które wyznaczają świece i ich korpusy z przełomu miesiąca. To może sugerować, iż jutro będziemy testować rejon 1,2287, o ile nie pojawią się jakieś nieoczekiwane pozytywne informacje ze szczytu UE (mało prawdopodobne).

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.