Na minusie notowane są także kontrakty terminowe na amerykańskie wskaźniki, ale już indeksy europejskie lekko zwyżkują. Na zachodnich parkietach handel odbywa się tak jak na GPW w dość spokojnej atmosferze.
Przedstawione przed południem dane makro z Eurolandu pozostały bez wpływu na zachowanie rynków akcyjnych. Inflacja HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,4%, czyli dokładnie tyle ile oczekiwano i w maju oraz zgodnie ze wcześniejszymi szacunkami. Z kolei nadwyżka eksportu nad importem wyniosła w maju 6,9 mld euro wobec +3,7 mld euro po korekcie w kwietniu, choć spodziewano się, że będzie ona równa 4,0 mld euro wobec 5,2 mld euro przed rewizją.

Większych emocji nie wywołała także informacja niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego o tym, że swoją decyzję w sprawie tego czy prezydent może podpisać zaskarżone ustawy o pakiecie fiskalnym i EMS ogłosi dopiero 12 września.
Inwestorzy zdają się wstrzymywać z zawieraniem większych transakcji w oczekiwaniu na popołudniową porcję informacji z amerykańskiej ekonomii oraz przede wszystkim na wynik zaplanowanych na jutro i pojutrze wystąpień szefa Fed w Kongresie USA, zastanawiając się czy przybliży on prawdopodobieństwo trzeciej rudy luzowania ilościowego za oceanem, czy też nie. Jeśli chodzi o dzisiejsze dane, to według średniej prognoz: sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu m/m o 0,2% wobec 0,2% spadku w maju (oznacza to, że poszła w górę po raz pierwszy od trzech miesięcy), indeks Empire State podskoczył w lipcu do poziomu 4,00 pkt z 2,29 pkt w poprzednim, a zapasy w przemyśle w maju zwiększyły się o 0,2% po tym jak w kwietniu zanotowały 0,4% zwyżkę.

Bieżąca sytuacja rynkowa

O godz. 13:52 indeks blue-chipów GPW, czyli WIG20 szedł w dół o 0,51% do 2180,34 pkt, a indeks szerokiego rynku, czyli WIG zniżkował o 0,37% do 40152,94 pkt. W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 rósł o 0,13% do 256,59 pkt, a kontrakty terminowe amerykański indeks S&P500 handlowane były na 0,32% minusie (1348,65 pkt).

Reklama

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.