W poniedziałek mimo braku istotnych publikacji makroekonomicznych byliśmy świadkami osłabienia dolara względem większości głównych walut.

Widać, że rynek coraz wyraźniej pozycjonuje się pod zaplanowane w najbliższych dniach publikacje istotnych danych makroekonomicznych z USA, które mogą (choć nie muszą) nasilić spekulacje nt. potencjalnych działań stymulacyjnych ze strony FED. Oczekiwania te zwiększyły ostatnie wypowiedzi dwóch członków FED – Erica Rosengrena z Bostonu i Johna Williamsa z San Francisco, którzy wskazywali na zasadność takiego ruchu już na najbliższych posiedzeniach banku centralnego. Szerzej o „amerykańskim wątku” pisaliśmy w ostatnich komentarzach – pozostaje, zatem czekać cierpliwie na publikacje, które rozpocznie jutro odczyt danych nt. lipcowej sprzedaży detalicznej.

Nastroje poprawiły się też nieco w Europie – pierwszy odczyt danych nt. PKB w Grecji za II kwartał pokazał odczyt na poziomie -6,2 proc. r/r wobec -6,5 proc. r/r w I kwartale. Spadek nadal jest duży, ale biorąc pod uwagę oczekiwania, iż może wynieść on 7-9 proc. r/r, jest to w pewnym sensie pozytywne zaskoczenie i daje „nadzieje” na ustabilizowanie sytuacji w tym kraju – chociaż wszystko okaże się 8 października, kiedy to Troika przedstawi oficjalny raport nt. greckich postępów w kwestii reform podczas posiedzenia Eurogrupy – niemniej na jakiś czas temat grecki jest zamknięty i nie wydaje się, aby była go w stanie wznowić nawet kwestia wykupu obligacji od ECB, co powinno mieć miejsce 20 sierpnia (Grecy już podawali, iż na ten cel będą chcieli wyemitować krótkoterminowe bony skarbowe).

Argumentem do dzisiejszego ruchu na rynkach mógł stać się m.in. ten artykuł zamieszczony w serwisie Bloomberg, który sugeruje coraz większą nerwowość wśród spekulantów, którzy wcześniej liczyli na duże perturbacje w strefie euro, jakie miały nastąpić na jesieni. Faktycznie, niezależnie od tego na ile (i czy w ogóle) skuteczni będą w swoich działaniach szefowie ECB i FED, w średnim okresie rynek może doświadczyć nieoczekiwanych zwrotów akcji…

Analiza techniczna EUR/USD pokazuje, iż scenariusz odbicia od dolnego ograniczenia kanału wzrostowego na 1,2260, dobrze dzisiaj zaprocentował. Wróciliśmy ponad istotny poziom 1,2320-30 i ten rejon na powrót staje się istotnym wsparciem. Rośnie też prawdopodobieństwo testu ostatnich szczytów 1,2430-40 w najbliższych dniach i być może złamania widocznej na wykresie strefy oporu 1,2430-60.

Reklama

W kalendarzu na najbliższe godziny warto będzie zwrócić uwagę na publikowane jutro rano odczyty PKB za II kwartał dla Francji i Niemiec, a także całej strefy euro (dopiero o godz. 11:00). O tej samej godzinie poznamy też odczyt indeksu ZEW z Niemiec, który może być ważniejszy. Zwłaszcza, jeżeli wartość sierpniowa będzie lepsza od słabego odczytu z lipca (-19,6 pkt.). Z kolei w kraju mocnym impulsem będą dane nt. lipcowej inflacji CPI o godz. 14:00. Zwłaszcza, jeżeli odczyt będzie niższy od mediany rynku na poziomie 4,2 proc. r/r. Niższa inflacja może wesprzeć rynek długu, co później przełoży się pozytywnie na złotego, który dzisiaj w przeciwieństwie do EUR/USD pozostawał bardziej „niemrawy”.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.