Anatolij Chubais, lider pierwszej rosyjskiej prywatyzacji, zaangażował się zlecone przez Władmira Putina zadanie, aby powtórzyć sukces amerykańskiej doliny krzemowej w Rosji poprzez inwestycje w firmy z branży high-tech.

Anatolij Chubais pomagał organizować rosyjską prywatyzację w pierwszej dekadzie postsowieckiej Rosji. Wówczas ukształtowała się pierwsze pokolenie rosyjskich oligarchów, zaś większość społeczeństwa była pogrążona w biedzie.

Dziś Chubais jako dyrektor zarządzający moskiewskiej OAO Rusnano, byłej państwowej firmy zajmującej się nanotechnologiami, kupuje udziały w amerykańskich, europejskich i chińskich spółkach z branży badań i rozwoju.

Chubais podczas rządów Borysa Jelcyna i Władimira Putina miał bezpośrednią linię telefoniczną z prawdziwym carem tej branży – Michaelem Fonsteinem, współzałożycielem amerykańskiej firmy BioLabs, późniejszej inwestycji Rusnano. „Nie można mieć już lepszego sojusznika w tej sytuacji” – odniósł się do tej znajomości Władmir Putin.

Zadaniem rosyjskiej Rusnano, założonej przez Putina podczas jego drugiej kadencji, jest zmiana i urozmaicenie profilu gospodarki Rosji, największego na świecie eksportera surowców. Firmy, które przyjmują fundusze od Rusnano, zobowiązują się do transferu technologii do Rosji, a także do budowy laboratoriów na terenie Federacji Rosyjskiej, wyszkolenia lokalnych naukowców oraz, w kilku przypadkach, do zgody na udostępnienie Rosjanom praw patentowych do produkcji zaawansowanych urządzeń.

„Ameryka to technologiczny odkurzacz”

BNID Biosciences oraz Selecta Biosciences to dwie amerykańskie firmy, które w ramach wzajemnej współracy otworzą swoje laboratoria w parku technologicznym w pobliżu Moskwy, stając się tym samym pierwszymi amerykańskimi przedsiębiorstwami, które rozpoczną swoje badania w Rosji.

Inicjatywa Rusnano to w pewnym sensie nowy start dla Rosji, która ostatni raz eksportowała swoje technologie podczas Zimnej Wojny.

„Od 1990 roku nie mieliśmy ani własnych nowych technologii, ani transferu technologii do Rosji” – mówi były rosyjski minister nauki i edukacji Andriej Fursenko. „Podczas gdy w Rosji brakuje ukończonych projektów naukowych, Ameryka jest jak odkurzacz, który zasysa innowacje, po części tworzone przecież przez naszych obywateli, którzy wyemigrowali do USA” – dodaje.

Dziecko Putina

Władimir Putin zaopatrzył Rusnano we wstępny budżet wysokości 5,2 mld dol na lata 2008-2015, a także dał dostęp do miliardów w formie gwarantowanych przez państwo kredytów.

Fursenko twierdzi, że Rusnano to prawdziwe dziecko Putina. Były minister nauki i edukacji twierdzi, że Putin był zaangażowany w rozmowy o transferze technologii z Amerykanami od 2002 roku.

Rusnano współpracuje z amerykańskimi funduszami typu venture capital, takimi jak Draper Fisher Jurvetson, doskonale znanymi w Dolinie Krzemowej. „Dla mnie Chubais jest przedstawicielem nowego pokolenia, które zachowuje się jak amerykańscy biznesmeni” – mówi Aleksandra Johnson, która w 1990 roku przyjechała do USA na studia.

Rusnano po raz pierwszy w amerykańską firmę zainwestował w marcu 2011, gdy firma ta zapłaciła 4,5 mln dol za pakiet 29,7 proc. udziałów w BiOptix Diagnostics, producenta bioczipów z Kolorado.