"Obecnie, w przeddzień otwarcia szczytu, (...) sprawdzamy gotowość wszystkich zaangażowanych sił i pododdziałów do zapewnienia bezpiecznej pracy tego forum międzynarodowego. Ogółem w przedsięwzięciach zapewniających bezpieczeństwo szczytu będzie uczestniczyć około 10 tysięcy funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych i żołnierzy wojsk wewnętrznych, 11 kutrów patrolowych, sześć śmigłowców, dwa samoloty bezzałogowe" - powiedział w poniedziałek szef MSW Władimir Kołokolcew, który odwiedził Władywostok.

Minister odbył przejażdżkę kutrem patrolowym typu "Mangust", który - jak powiedział Kołokolcew - "jest wyjątkowo szybki, zwrotny i dysponuje unikatowym wyposażeniem". Szef rosyjskiego MSW obejrzał też nowy terminal na lokalnym lotnisku Kniewiczi, gdzie system ochrony ma odpowiada najsurowszym standardom światowym.

Doroczne 24. spotkanie przywódców państw APEC i imprezy towarzyszące odbędą się we Władywostoku w dniach 2-9 września - pisze agencja RIA Nowosti, przypominając, że to pierwszy szczyt APEC w Rosji. Nie weźmie w nim udziału prezydent USA Barack Obama.

APEC to luźna struktura promująca współpracę gospodarczą między 21 państwami regionu Azji i Pacyfiku. Wspólnotę powołały do życia w roku 1989 Australia, Nowa Zelandia, USA, Kanada, Japonia i Korea Płd. Jej sekretariat znajduje się w Singapurze. Doroczne szczyty APEC organizowane są od 1993 roku.