Rzeczpospolita

  • Wolą kontrakty od etatów

Większe zarobki i więcej swobody – to kusi studentów bardziej niż miraż wyższej emerytury – pisze „Rz”.

To już niemal pewne, że w wygłoszonym dziś tzw. drugim expose premiera Donalda Tuska padnie propozycja ozusowania umów cywilnoprawnych. Wciąż nie wiadomo jednak, kogo dotkną zmiany. Z informacji gazety wynika, że przesądzone jest obciążenie nimi umów o dzieło i tzw. zbiegów, gdy pracownik równocześnie pracuje na etacie i na zleceniu.

  • Czy rosomaki powrócą do Finlandii

Tak będzie, jeśli nie przedłużymy licencji. Prawo do produkcji transporterów wygasa w 2013 roku – donosi gazeta.

Jeśli rząd w porę nie dogada się z fińską Patrią, w przyszłym roku zakłady w Siemianowicach będą musiały zakończyć licencyjną produkcję rosomaków – ostrzega „Rz”.

  • Rusza kolejna wojna cenowa

Obniżki na cały asortyment lub wybrane kategorie – tak sieci walczą ze spowolnieniem i spadkiem obrotów. To dopiero początek ostrego boju o klientów – zapowiada gazeta.

Z danych przytoczonych przez „Rz” wynika, że Polacy najchętniej robią zakupy spożywcze w dyskontach (72 proc.) i hipermarketach (57 proc.), zaś najpopularniejszym miejscem jest Biedronka (60 proc.), Lidl (31 proc.), Tesco (28 proc.) i Carrefour (28 proc.).

Puls Biznesu

  • Rekordowe zaufanie do Polski

Polskie obligacje są rozchwytywane przez inwestorów. W tym momencie jesteśmy bardziej wiarygodni dla rynków niż Francja, koncern BMW i Tesco. Rentowność naszych 5-latek spadła w czwartek do 4,12 proc., bijąc kolejny rekord wszech czasów. Kontrakty CDS na ubezpieczenie tych obligacji obniżył się do 96,3 pkt i był najniższy od kwietnia 2010 r. – pisze „Puls Biznesu”.

  • Firmy, które zatrudniają mimo kryzysu

Choć dane GUS sygnalizują stagnację na rynku pracy, to są firmy, które nie planują zwolnień. Wręcz przeciwnie, nadal zwiększają zatrudnienie - donosi "Puls Biznesu". Chodzi o przedsiębiorstwa z sektora tzw. nowoczesnej gospodarki - zaawansowane technologicznie, innowacyjne, często z kapitałem zagranicznym, otwarte i elastyczne organizacyjnie. Czytaj więcej >>>

  • PZU namawia OFE na nieruchomości

Do tej pory na polskim rynku nieruchomości zarabiali tylko inwestorzy zagraniczni. Czas, by zyski zaczęli też czerpać przyszli polscy emeryci. PZU już przygotowało taką ofertę i zaprasza OFE do wspólnego inwestowania w fundusze. Odpowiedni fundusz stworzył także Kulczyk Investments oraz PHN.

  • USA: do wzrostu gospodarczego brakuje już niewiele

Zadłużenie Ameryki spadło do najniższego poziomu od sześciu lat, a rynek nieruchomości w końcu wyszedł z kryzysu. To znak, że dobra koniunktura powraca. Do pełni szczęścia inwestorów potrzeba jeszcze, by przedsiębiorstwa zaczęły inwestować. To zagwarantuje trwały wzrost gospodarczy na świecie.

Gazeta Wyborcza

  • Facebook na rozdrożu

Portal Marka Zuckerberga ma coraz więcej kłopotów. Reklamodawcy zarzucają mu, że manipulował przy algorytmach wyświetlania ogłoszeń, a zarząd głowi się, jak zarabiać na użytkownikach, którzy przeglądają portal na smar fonach – pisze „Gazeta Wyborcza”.

  • Polacy boją się zmiany pracy

Polacy uważają, że prawdopodobieństwo znalezienia przez nich nowej pracy jest bardzo niskie, a co trzeci polski pracownik boi się utraty stanowiska – wynika z sondażu „Monitor Rynku Pracy” realizowanego przez Instytut Badawczy „Randstad”. Według zapowiedzi pracodawców, do końca roku w wyniku zwolnień grupowych pracę w Polsce może stracić nawet 250 osób.