Od początku tygodnia kurs franka szwajcarskiego lekko spada i jest szansa, że trend się utrzyma. Decyzje o cięciu stóp w szwajcarskich bankach mogą przynieść oddech polskim kredytobiorcom.

W poniedziałek drugi największy szwajcarski bank - Credit Suisse - poinformował swoich klientów finansowych (inne banki) o wprowadzeniu opłat za depozyty we frankach o wartości powyżej 100 mln CHF – podał Reuters. Oznacza to ujemne stopy procentowe. Podobną decyzję podjął UBS.

Credit Suisse zaznaczył, że ujemne oprocentowanie depozytów dotyczyć będzie tylko wybranych klientów. „Zachęcamy naszych klientów, aby utrzymywali salda gotówkowe na najniższych możliwych poziomach w celu uniknięcia opłat kredytowych” – powiedział dla Bloomberga Marc Dosch, rzecznik banku.

Działania szwajcarskich banków stały się impulsem do przeceny franka w stosunku do euro. Jak pisał Reuters, w poniedziałek kurs EUR/CHF wzrósł nieznacznie, z 1,2051 do 1,2083, ale we wtorek przekroczył już 1,21.

Reklama

„Para walutowa EUR/CHF nareszcie ponownie ruszyła z miejsca” – napisał dzisiaj w komentarzu John Hardy z Saxo Banku. „Jest to zaledwie drugi rzeczywisty przejaw zauważalnego ruchu od momentu, gdy kurs EUR/CHF zaczął powoli zbliżać się do sztywnego poziomu 1,20 na przełomie kwietnia i maja” – tłumaczy analityk.

Według niego do wahań kursu franka przyczyniła się nie tylko decyzja Credit Suisse i UBS, ale przede wszystkim „osłabienie unijnego ryzyka”.

Osłabienie franka widać wyraźnie na wykresie CHF/PLN. W środę po południu szwajcarska waluta kosztowała 3,40 zł i wciąż traciła na wartości.

W tym tygodniu w czwartek, odbędzie się posiedzenie EBC. Ewentualne obniżenie stóp procentowych może, ale nie musi wpłynąć pozytywnie na utrzymanie się trendu spadkowego pary walutowej EUR/CHF – twierdzi Hardy.

Półtora roku temu, tuż przed usztywnieniem kursu franka, mieliśmy już do czynienia z ujemnym oprocentowaniem tej waluty. Szwajcarski regulator robił wtedy wszystko, aby sztucznie obniżyć wartość umacniającego się w zawrotnym tempie franka. W efekcie niektóre stopy Libor krótkoterminowych pożyczek spadły poniżej zera.