Według ogłoszonego przez nią raportu „World Intellectual Property Indicators 2012” w zeszłym roku na całym świecie zgłoszono ponad 2 miliony wniosków, co oznacza wzrost o 7,8 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Na dodatek po raz pierwszy ich liczba przekroczyła niewidoczną barierę dwóch milionów.

– Trwały wzrost wniosków wskazuje, że przedsiębiorstwa nadal poszukują innowacyjności mimo trudnej sytuacji gospodarczej – powiedział Francis Gurry, dyrektor generalny WIPO. Zdetronizować USA Najwięcej, bo 526 412 złożono w Chinach, na drugie miejsce spadły Stany Zjednoczone (503 582), a na trzecim jest Japonia (342 610). Na czwartym miejscu, już ze sporą mniejszą liczbą wniosków, jest Korea Południowa.

>>> Czytaj też: Wykrwawić rywala patentem

Zmiana jest znacząca nie tylko z tego powodu, że USA zajmowały pierwsze miejsce od 2006 r., ale także dlatego, że Chiny są dopiero czwartym krajem, który w ciągu ostatnich stu lat wskoczył na miejsce lidera. Do tej pory oprócz Stanów zajmowały je jeszcze tylko Niemcy i Japonia. – Jest to historyczny moment. Trend wyraźnie pokazuje zmieniającą się geografię innowacyjności – mówi Gurry.

Reklama

I to nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że trzeba z ostrożnością podchodzić do porównywania wniosków o ochronę własności intelektualnej w poszczególnych państwach, Gurry uważa, że i w podsumowaniu za rok 2012 Chiny będą na pierwszym miejscu. Cel innowacyjność Ten trend potwierdza jeszcze jedna liczba.

Chiny odpowiadają aż za 74 proc. z wzrostu liczby złożonych wniosków patentowych, który nastąpił między 2009 a 2011 r. Chińskie władze próbują obecnie zmienić strukturę swojej gospodarki, odchodząc od taniej produkcji na eksport. Obok popytu wewnętrznego to innowacyjność ma być głównym czynnikiem napędzającym chiński wzrost gospodarczy. WIPO podała też, że w ciągu ostatnich pięciu lat najbardziej wzrosła liczba złożonych wniosków patentowych w dziedzinie telekomunikacji oraz energii odnawialnej, natomiast spada w ostatnich latach liczba tych dotyczących farmaceutyków.

Ciekawa jest też specjalizacja poszczególnych krajów – Japończycy złożyli najwięcej wniosków związanych z wykorzystaniem energii społecznej oraz alternatywnymi paliwami, Niemcy – dotyczących energii geotermalnej, zaś Amerykanie – energii wiatrowej. Rekordowa w skali świata była też liczba wniosków o ochronę znaku towarowego. Tych w 2011 r. złożono 4,2 miliona, przy czym w największym stopniu za ten wzrost również odpowiadają Chiny.

Nie znaczy to jednak, że ochrona własności intelektualnej w tym kraju już przestała być problemem. Amerykańska Izba Handlowa przedstawiła we wtorek raport na temat przestrzegania własności intelektualnej w największych gospodarkach świata – spośród 11 zbadanych państw Chiny zajęły przedostatnie miejsce, wyprzedzając tylko Indie.

>>> Czytaj też: Najbardziej innowacyjne gospodarki świata - ranking państw z największą liczbą patentów