O miejsce w nowym międzynarodowym rankingu uniwersytetów, powstałym z inicjatywy Komisji Europejskiej, zawalczyć ma pięćset uniwersytetów z Europy i całego świata. Nowa klasyfikacja, o nazwie U-Multirank, będzie się różniła od obecnych rankingów, gdyż uniwersytety będą oceniane według szerszego zakresu wskaźników. Celem rankingu jest przedstawienie jego użytkownikom oferty akademickiej w bardziej realistycznej i przyjaznej formie.

Nowe kryteria dla uczelni

W nowym, „wielowymiarowym” rankingu uniwersytety będą oceniane w pięciu różnych obszarach. Będzie to renoma w zakresie badań naukowych, jakość nauczania i uczenia się, kontakty międzynarodowe, sukcesy na polu transferu wiedzy (np. partnerstwa z przedsiębiorstwami oraz przedsiębiorstwami rozpoczynającymi działalność), a także zaangażowanie na szczeblu regionalnym. Zgłoszenia uniwersytetów do nowego rankingu przyjmowane będą w pierwszej połowie 2013 r., a pierwsze wyniki klasyfikacji zostaną udostępnione na początku 2014 r. Formalna inauguracja U-Multirank odbędzie się podczas konferencji w dniach 30-31 stycznia w Dublinie, w czasie irlandzkiej prezydencji Unii Europejskiej.

Androulla Vassiliou, komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, powiedziała: „Będzie to nowoczesny, wysokiej klasy ranking, odzwierciedlający pełną różnorodność instytucji szkolnictwa wyższego. W istniejących międzynarodowych rankingach nadal przywiązuje się zbyt dużą wagę do renomy uniwersytetów w zakresie badań naukowych. Nasz wielowymiarowy ranking dostarczy dokładniejszych i bardziej porównywalnych informacji dotyczących jakości uniwersytetów. U-Multirank pomoże młodym ludziom w dokonaniu właściwego wyboru kierunku studiów i będzie motywował instytucje do poprawy swoich wyników pod wieloma względami. Będzie on również użytecznym narzędziem dla decydentów politycznych, umożliwiając im lepszą orientację w przygotowaniu skutecznych strategii na rzecz szkolnictwa wyższego na przyszłość.”

Reklama

Celem Komisji jest zachęcenie jak największej ilości uczelni do uczestnictwa w pierwszym etapie, jednak inne uczelnie mogłyby również zgłaszać się do rankingu później. U-Multirank umożliwi też poszczególnym osobom wybór i ocenę własnych priorytetów i przygotowanie własnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb rankingów.

Komisja wybrała do prowadzenia rankingu niezależne konsorcjum. W jego skład wejdą Centrum Szkolnictwa Wyższego (Centre for Higher Education, CHE) w Niemczech oraz Ośrodek badań polityki w zakresie szkolnictwa wyższego (Center for Higher Education Policy Studies, CHEPS) w Holandii. Będą one współpracować z partnerami, wśród których znajdą się Ośrodek badań i technologii na Uniwersytecie w Lejdzie (Centre for Science and Technology Studies, CWTS), wydawnictwo naukowe Elsevier i wydawnictwo Fundacji Bertelsmanna oraz firma oferująca oprogramowanie Folge 3. Przy opracowywaniu dokładnych danych konsorcjum będzie również współpracować z rankingami krajowymi i organizacjami skupiającymi zainteresowane strony.

Ranking ten powstanie w latach 2013–2014 i otrzyma wsparcie UE w wysokości 2 mln euro z programu „Uczenie się przez całe życie”, z możliwością dalszego finansowania „zalążkowego” na kolejne dwa lata (2015–2016). Docelowo ranking prowadzony byłby przez niezależną organizację.