Komisja przetargowa budowy Elektrowni Puławy wyłoniła krótką listę 5 inwestorów zainteresowanych budową bloku gazowo-parowego o mocy 800-900 MWe - podała Elektrownia Puławy na swojej stronie internetowej.

"Na liście znalazły się konsorcja firm (podane w kolejności alfabetycznej):

  • Alstom Power Sp. z o.o. 
  • General Electric International Inc./Iberdrola 
  • Mostostal Warszawa/Ansaldo Energia S.p.A. 
  • Siemens Sp. z o.o./ Siemens Ostrich/ Siemens Switzerland 
  • SNC-Lavalin Polska Sp. z o.o./SNC – Lavalin Inc./SNC-Lavalin Constructors Inc." - napisała firma. 

W materiale podano też, że prace nad Elektrownią Puławy są realizowane zgodnie z harmonogramem.

Reklama

"Harmonogram ten zakłada wybór do końca I kwartału 2014 roku wykonawcy budowy. Budowa Elektrowni Puławy z blokiem gazowo-parowym będzie trwała ok. 36 miesięcy od momentu objęcia placu budowy do chwili uruchomienia bloku. Planuje się, że przekazanie placu budowy nastąpi w 2014 roku, po uzyskaniu wszelkich wymaganych uzgodnień" - napisano.

Roboty budowlane rozpoczną się bezzwłocznie po przekazaniu placu budowy, a ich zakończenie nastąpi z końcem 2017 roku wraz z uruchomieniem bloku i oddaniem go do eksploatacji, czytamy dalej.

Udziałowcami Elektrowni Puławy Sp. z o.o. są Zakłady Azotowe Puławy S.A. oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Pod koniec ub. roku obie spółki oraz firma Elektrownia Puławy, która będzie realizowała budowę elektrowni, zawarły również trójstronne porozumienie w sprawie warunków dostawy ciepła użytkowego na okres od 2018 do 2041 roku na szacunkową kwotę 13 mld zł.

Obecnie funkcjonująca elektrociepłownia zakładowa pokrywa tylko ok. 40% zapotrzebowania na energię elektryczną, a w przyszłości, uwzględniając rozwój ZAP, wystąpi w niej znaczący deficyt wytwarzanej energii cieplnej.