Thorbjorn Jagland mówił o tym podczas odbywającej się w Strasburgu międzynarodowej konferencji poświęconej zwalczaniu ubóstwa. Obradujących ponad dwustu ekspertów zamierza odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie zapobiegać ubóstwu i nierówności społecznej.

Zdaniem Thorbjorna Jaglanda, rysujące się coraz większe rozwarstwienie społeczne i powiększająca się strefa ubóstwa stanowią zagrożenie dla demokracji. Mogą stać się przyczyną groźnych napięć i wybuchu społecznego niezadowolenia. Działanie mające na celu wyeliminowanie ubóstwa powinno - według sekretarza generalnego - polegać między innymi na wprowadzeniu sprawiedliwszego podziału dóbr, stworzeniu wszystkim możliwości równego korzystania z dostępu do nauki, ochrony zdrowia i prawa do posiadania dachu nad głową.

Działania te - jak stwierdził - powinny być priorytetem wszystkich rządów, ponieważ ubóstwo bywa często skutkiem łamania praw człowieka. Nierówności społeczne, szczególnie w czasach kryzysu przybierają niepokojące rozmiary - podkreślił Jagland.

Przytoczył przykład Grecji, w której 20 proc. obywateli zarabia sześciokrotnie więcej od najniżej uposażonych. W samej Unii Europejskiej blisko 80 milionów mieszkańców żyje poniżej progu ubóstwa. Sekretarz generalny Rady Europy zaapelował do rządów o zapewnienie większej socjalnej sprawiedliwości i inwestowanie w sferę socjalną.

Reklama