Dziennik Gazeta Prawna

  • Wysokie zarobki już były

Tylko mieszkańcy sześciu stolic wojewódzkich nie odczuli dotychczas kryzysu w portfelach. Dostali podwyżki wyższe niż inflacja. W pozostałych aglomeracjach realne płace spadły. Wysokie podwyżki w niektórych miastach robią bardzo dobre wrażenie, ale nie zdołają zmienić w najbliższej przyszłości ich niskiej pozycji w krajowym rankingu wynagrodzeń.

>>> Czytaj całość

Reklama
  • Koncerny gazowe hamują inwestycje z powodu renesansu węgla

Budowa nowych elektrowni gazowych stoi pod znakiem zapytania. W kryzysie Europejczycy bardziej od zanieczyszczonego powietrza obawiają się wysokich cen energii. Rosnąca w Europie rola węgla szczególnie martwi Norwegię, drugiego co do wielkości dostawcę gazu ziemnego na europejski rynek. Norweski koncern Statoil oświadczył, że w Unia Europejska nie ma strategii co do miejsca gazu w jej bilansie energetycznym.

>>> Czytaj całość

Puls Biznesu

  • Gra o interchange

Mastercard chce doprowadzić do rynkowego porozumienia w sprawie prowizji kartowych, żeby uniknąć uregulowania tej kwestii ustawą. W Sejmie jest kilka projektów ustaw w sprawie prowizji od transakcji bezgotówkowych i żaden nie jest korzystny dla operatorów kart. Mastercard namawia Związek Banków Polskich na negocjacje i chce się dogadać ze swoim konkurentem Visą, by stopniowo obniżać opłaty interchange do średniego poziomu w Unii Europejskiej, czyli 0,5-0.6 proc.

  • Setki milionów dla Michała Sołowowa

Zarząd spółki chemicznej Synthos poinformował wczoraj, że przyjmuje politykę dywidendową uzależnioną od zadłużenia: jeśli stosunek długu do EBITDA będzie poniżej 1-2,5, to zarząd będzie rekomendował wypłatę maksymalnej dywidendy. Tegoroczna dywidenda pochłonie cały wypracowany w 2012 r. zysk. Notowania Synthosu zbliżyły się wczoraj do historycznego maksimum. Główny akcjonariusz Michał Sołowow otrzyma prawie 630 mln zł.

  • Bank Światowy i BGK podleczą finanse szpitali

Bak Światowy i Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzą rozmowy w sprawie preferencyjnych pożyczek dla szpitali na inwestycje i restrukturyzację, dowiedział się Puls Biznesu. Bank Światowy nie potwierdza tych informacji, ale przyznaje, że taki projekt byłby dla niego interesujący.

  • Gwarancja na budynki będzie dłuższa

Gwarancja na budynki powinna być dłuższa, ale twórcy prawa budowlanego tego nie chcą. Rozważają zobowiązanie budowlańców do udzielania 10 lat gwarancji. Pomysł nie przypada do gustu deweloperom. Zbigniew Juroszek, prezes firmy Atal, twierdzi, że wydłużenie gwarancji jest zbędne. Przedsiębiorca argumentuje, że już teraz klientowi przysługują 3 lata rękojmi oraz 10 lat na dochodzenie wad ukrytych wynikających z Kodeksu cywilnego. Zdaniem dewelopera, po takim czasie wady nie powinny już się ujawniać. Jeżeli gwarancja na budynki zostanie przedłużona, deweloperzy przeniosą ryzyko na generalnych wykonawców - twierdzi Tomasz Łapiński. Ekspert z firmy deweloperskiej Ronson dodaje, że to oni będą musieli zapewnić gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe. To będzie oznaczało dla nich dodatkowy koszt.

Gazeta Wyborcza

  • OFEmerytury z ZUS?

Ministerstwo Finansów proponuje, by środki z OFE były stopniowo przenoszone do ZUS dziesięć lat przed emeryturą. Według resortu zabezpieczy to emerytów i finanse publiczne przed wahaniami na rynkach kapitałowych. Gdyby emerytury były wypłacane bezpośrednio z OFE, osoby przechodzące na emeryturę w czasie bessy miałyby znacznie niższe świadczenia niż osoby przechodzące na emeryturę w czasie hossy, uważa resort.

  • Tradycyjny handel trzyma się mocno

Większość internautów dokonuje zakupów przez internet tylko kilka razy w roku, a tylko dla 20 proc. E-zakupy to codzienność, wynika z badana na zlecenie firm Gemius i e-Commerce Polska, cytowanego przez Gazetę Wyborczą.

Rzeczpospolita

  • Chory płaci dwa razy

Lekarze wystawiają rachunek za prywatną wizytę, a później NFZ za tę samą usługę płaci z naszych składek, pisze „Rzeczpospolita" na pierwszej stronie. W skali kraju takie praktyki mogą nas kosztować miliony złotych rocznie. Nieprawidłowości wychodzą na jaw, gdy o wystawieniu rachunku za refundowaną wizytę pacjenci poinformują NFZ. Fundusz informuje, że w 2011 roku udało mu się odkryć część nieprawidłowości i odzyskać niemal 75 milionów złotych. Jednak aby urzędnicy mogli interweniować, o podwójnej płatności muszą zostać poinformowani przez oszukanego pacjenta. A chorzy do zawiadamiania się nie kwapią.

  • Nie tylko Polska wetuje rewolucję w papierosach

Rośnie liczba krajów w Unii Europejskiej, które podobnie jak Polska widzą, że nowa dyrektywa tytoniowa przynosi niewielkie korzyści zdrowotne, za to będzie miała druzgocące skutki gospodarcze, mówi Rzeczpospolitej Przemysław Noworyta, szef Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu. Dyrektywa zakazuje produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych i slimów. Te rodzaje papierosów stanowią 40 proc. Polskiego rynku papierosów.