"Komitet inwestycyjny w grupie zarekomendował niebudowanie Opola. Zarząd miał się zająć tą sprawą w środę" - powiedziała agencji osoba zbliżona do spółki, dodając, że jest mało prawdopodobne, by zarząd sprzeciwił się temu zaleceniu.

Informację o rekomendacji wycofania się z projektu potwierdziło Reutersowi drugie źródło.

Już w lutym "Dziennik Gazeta Prawna" informował, powołując się na nieoficjalne źródła, że w związku z problemami z rozpoczęciem budowy bloków w Opolu, PGE rozważa budowę bloku o mocy 1000 MW w Turowie.

Realizacja projektu napotkała m.in. przeszkody prawne. Fundacja ClientEarth Poland złożyła skargę dotyczącą decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Opolu ustalającą środowiskowe uwarunkowania budowy bloków 5 i 6 w PGE GiEK Oddział Elektrownia Opole. Przedłużająca się procedura sądowa sprawiła, że termin ważności kontraktu na budowę już upłynął, co oznacza, że umowa nie przepada, ale każda ze stron może od niej odstąpić.

Reklama

W lutym 2011 r. PGE Elektrownia Opole podpisała z konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa umowę na budowę dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy, opalanych węglem kamiennym, za 9,4 mld zł netto.