46-letni właściciel angielskiego klubu piłkarskiego Chelsea podarował w latach 2010-2012 na cele charytatywne około 310 mln USD ze swej fortuny szacowanej na 12,7 mld USD. Z danych zgromadzonych przez agencję Bloomberg wynika, że wyprzedził on pod tym względem pozostałych 15 najbogatszych obywateli Rosji. Jedna trzecia darowizn Abramowicza została przeznaczona na sfinansowanie projektów socjalnych na Czukotce, gdzie oligarcha sprawował urząd gubernatora.

Aliszer Usmanow, najbogatszy Rosjanin, przeznaczył w tym okresie na cele charytatywne 247 mln USD. Według aktualizowanego na bieżąco indeksu miliarderów Bloomberga, jego majątek wynosi 19,4 mld USD.

- Dopiero w ostatnich latach bardzo bogaci ludzie w Rosji zaczęli zwracać uwagę na to, co mogą zrobić, aby świat był lepszy – mówi Edward Mermelstein, nowojorski adwokat, który pomógł innemu miliarderowi, Wiktorowi Wekselbergowi, w wywiezieniu dzwonu z czasów carskich z terenu Uniwersytetu Harvarda kosztem 10 mln USD. - W przeszłości darowizny na cele charytatywne były dokonywane bardziej z próżności, ale dzisiaj możemy dostrzec kilku poważnych filantropów.

Spośród 15 ankietowanych miliarderów, dziesięciu przedstawiło dane na temat swych datków na cele charytatywne. Łączny majątek wspomnianej 10-tki sięga 127 mld USD, a kwoty przeznaczone na cele charytatywne stanowiły w latach 2010-2012 1,3 mld USD, czyli około 1 proc. ich fortun.

Reklama

>>> Polecamy: Najbogatsi ludzie świata 2013: 4 Polaków w rankingu Forbesa

Dla porównania w tym samym czasie Fundacja Billa i Melindy Gates, utworzona przez współzałożyciela Microsoft Corp., jego żonę oraz Warrena Buffetta wydała 6 mld dolarów. Łączny majątek Gatesa i Buffetta – dwóch najbogatszych ludzi w USA – wynosi 124,8 mld USD.

Abramowicz zgromadził swój olbrzymi majątek, przejmując po niezwykle korzystnych cenach kilka największych przedsiębiorstw Rosji w czasach prezydentury Borysa Jelcyna, tuż po upadku komunizmu. Poczynając od 1999 roku podarował on albo zainwestował 2,5 mld USD w budowę szkół, szpitali i infrastruktury w Czukotce. Wydawał więc na ten cel około 179 mln dolarów rocznie.

Od czasu kupna Chelsea w 2003 roku za 142 mln funtów (217 mln USD), Abramowicz wydał ponad 1 mld dolarów, pomagając klubowi zdobyć trzy tytuły w Premier League. W zeszłym roku Chelsea jako pierwszy londyński klub wygrał Europejską Ligę Mistrzów.

>>> Czytaj też: Gates podpowiada najbogatszemu człowiekowi Australii jak walczyć z niewolnictwem