Złoty wyceniany jest przez rynki następująco: 4,1938 PLN za euro, 3,2477 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3616 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu ustabilizowały się w rejonie 3,4 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek tygodnia na rynku złotego przebiegał w sennej atmosferze z uwagi na brak kapitału z Londynu (dzień wolny od handlu) oraz zza oceanu. Polska waluta pozostawała stabilna blisko znaczące poziomu 4,20 EUR/PLN. Również polski dług, po ostatnich sesjach przeceny, ustabilizował się blisko 3,4 proc. Większe emocje może przynieść zaplanowany na środę odczyt PKB za I kw. br. (oczek. 0,4 proc. k/k), który ponownie rozpatrywany będzie przez pryzmat dalszych obniżek stóp procentowych w czerwcu. Wczorajsza ankieta agencji Reutera potwierdziła, iż scenariuszem bazowym jest obniżenie stopy procentowej o 25pb.

W trakcie dzisiejszej sesji, podobnie jak wczoraj, brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. Skrócony tydzień handlu najprawdopodobniej nie będzie sprzyjać podwyższonej zmienności i aktywności uczestników rynku złotego, stąd zakładać należy ewentualną proporcjonalną reakcję na wydarzenia z szerokiego rynku. Z krajowego punktu widzenia w ciągu najbliższych sesji najważniejszym dla złotego będzie ww. jutrzejszy odczyt PKB oraz posiedzenie RPP zaplanowane na dzień 5 czerwca.

Z rynkowego punktu widzenia okolice 4,20 EUR/PLN w dalszym ciągu stanowią istotny zakres ograniczający osłabienie złotego. Najprawdopodobniej podobnie jak w trakcie poprzednich sesji zakładać należy utrzymanie okolic 4,17-4,21 EUR/PLN. Dużo ciekawiej przedstawia się sytuacja na parze USD/PLN, gdzie wczorajsze dane CFCT wskazały, iż ilość pozycji zakładających wzrost wartości amerykańskiej waluty na rynku jest najwyższa od lipca 2008r. Pomimo, iż rynek pozycjonuje się przed możliwym zakończeniem programu QE brak jest mocniejszej reakcji na USD/PLN, który pozostaje w rejonie konsolidacji 3,28-3,23 PLN.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.