Za ustawą zagłosowało 409 posłów, wszyscy obecni na sali. W 3. czytaniu posłowie odrzucili 16 z 17 zgłoszonych poprawek, w tym objęcie nowym prawem rodzin, w których dzieci urodziły się jeszcze w zeszłym roku.

Taką propozycję zgłosiła Solidarna Polska, ale jak mówił szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, choć wielu może mieć niedosyt, między innymi ci, których dzieci urodziły się w 2012 czy w 2011, to nowe rozwiązania idą bardzo daleko.

Posłowie przyjęli poprawkę zgodnie z którą urlop wychowawczy będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko piątego roku życia. Nikt nie wstrzymał się od głosu i nikt nie był przeciw.

Przepisy wydłużające urlop macierzyński mają wejść w życie 17 czerwca. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Reklama

Rodzice Dzieci z Gorszego Roku zawiedzeni

Zmianami zostaną objęci rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku. Sejmowej debacie przysłuchiwali się rodzice dzieci urodzonych w drugiej połowie ubiegłego roku. Liczyli, że także oni zostaną objęci reformą.

Przyjęta ustawa nie traktuje równo wszystkich matek - uważa Agnieszka Stróżka z Ruchu Rodzice Dzieci z Gorszego Roku 2012. Dodaje, że matki dzieci urodzonych przed 1 stycznia liczyły na to, iż zostanie przyjęta odpowiednia poprawka, zgłoszona przez Solidarną Polskę. "Chodzi nam o to, by wszystkie dzieci, które nie ukończą 1. roku życia w dniu wejścia w życie ustawy, a są z ciąży pojedynczej, mogły dalej korzystać z opieki rodzicielskiej".

Ustawa rodzicielska to krok w dobrym kierunku?

To krok w dobrym kierunku, są jednak poważne braki. W ten sposób przyjętą przez Sejm ustawę wydłużającą płatne urlopy rodzicielskie do roku - ocenia Tomasz Elbanowski. Prezes Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców zwraca uwagę, że obecne propozycje obejmują zbyt małą liczbę kobiet. Przytacza przykład Czech, gdzie urlopy przysługują nawet studentkom. Zdaniem Elbanowskiego, w Polsce urlop rodzicielski będzie przysługiwać mniej niż połowie matek.

Elbanowski powiedział, że zgłaszane były propozycje zmian, które nie zostały włączone do ustawy. Wymienia tu m.in. zniżki na ZUS dla rodziców prowadzących działalność gospodarczą czy wsparcie dla matek wcześniaków, które znaczą część urlopu spędzają w szpitalu.