Nordea Bank Polska, Nordea Finance Polska, Nordea Polska TUnŻ oraz portfel kredytów korporacyjnych największych krajowych firm obsługiwanych bezpośrednio przez sprzedającego za łączną kwotę 2 830 mln zł zgodnie z zawartą dziś umową kupi PKO BP od szwedzkiej grupy Nordea. Transakcja uzależniona jest od zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgodnie z harmonogramem akwizycja powinna zostać sfinalizowana na przełomie 2013 i 2014 roku. Do fuzji prawnej PKO banku Polskiego i Nordea Bank Polska powinno dojść do 7 miesięcy po zamknięciu transakcji. Zmiana marki nastąpi natomiast nie później niż w ciągu pół roku od rozliczenia transakcji – czytamy w komunikacie.

"Udało nam się zbudować silną pozycję w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Nasze wycofanie się z rynku uzasadnione jest zmianami strukturalnymi wszystkich zaangażowanych stron. Wpłynie to pozytywnie na osiągnięcie długoterminowych celów finansowych Nordea i pozwoli nam na dalszy rozwój działalności. Jednocześnie nasi klienci i pracownicy w Polsce staną się częścią wiodącego polskiego banku" – powiedział prezes i dyrektor generalny Grupy Nordea Christian Clausen.

"Zapowiadaliśmy, że chcemy być aktywni na rynku przejęć i fuzji w Polsce, ze względu na mniejszy potencjał wzrostu organicznego. Spółki z grupy Nordea doskonale uzupełniają aktualną ofertę naszego Banku. Transakcja pozwoli nam wzmocnić pozycję rynkową, w szczególności w segmencie klientów zamożnych oraz bankowości korporacyjnej. Jej skutkiem będzie również uzupełnienie dotychczasowej sieci dystrybucji o wysokiej jakości placówki w największych miastach Polski, rozwój produktów bancassurance oraz leasingowych i faktoringowych. Wierzę, że wykorzystując potencjał obu instytucji razem możemy tworzyć silną markę na europejskim rynku usług finansowych – komentował Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Reklama

>>> Czytaj również: PKO BP coraz bliżej Nordei. BGŻ coraz bliżej sprzedaży