Resort pokazał Umowę Partnerstwa, która określa sposób wydania około 300 miliardów złotych z budżetu Unii Europejskiej między rokiem 2014 a 2020.

Wśród 6 programów ogólnopolskich najwięcej pieniędzy (ponad 24 miliardy euro) będzie przeznaczonych na Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Ponad 28 miliardów euro trafi do 16 regionalnych programów operacyjnych, najwięcej do województwa śląskiego (ponad 3 miliardy Euro), najmniej do lubuskiego (około 813 milionów euro).

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podkreśla, że sposób pożytkowania unijnych pieniędzy zmieni się w porównaniu do wydatków w obecnym budżecie. Adresem dla części podmiotów, które ze środków unijnych korzystały za pośrednictwem programów centralnych, będą teraz poszczególne urzędy marszałkowskie. Urzędnicy chcę też lepiej sprawdzić wpływ finansowanych inwestycji na rozwój gospodarczy regionu i kraju oraz wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki.

Jak dodaje kierownictwo resortu rozwoju regionalnego o unijne pieniądze trzeba będzie się postarać. Zdaniem Elżbiety Bieńkowskiej procedury ubiegania się o dofinansowanie wypracowane w Polsce spowodowały, że instytucje w Brukseli rzadko miały zastrzeżenia co do wydatkowania środków z budżetu UE. „W krajach, gdzie kontrola nad tymi wydatkami nie była tak ścisła wielokrotnie dochodziło do zwrotu dotacji unijnych” - przypomina szefowa ministerstwa rozwoju regionalnego.



Reklama

Wśród sześciu programów krajowych (Program Infrastruktura i Środowisko, Program Inteligentny Rozwój, Program Wiedza, Edukacja, Rozwój, Program Polska Cyfrowa, Program Polska Wschodnia, Program Pomoc Techniczna) pojawi się jeden, nowy czyli Polska Cyfrowa. Wiceszef ministerstwa Marceli Niezgoda wyjaśnia, że będzie on poświęcony między innymi rozwojowi szerokopasmowych sieci internetowych w Polsce, szczególnie na obszarach, na których nie opłaca się to komercyjnym podmiotom. Program ma też przyśpieszyć rozwój e-usług publicznych na w instytucjach centralnych.

Wszystkie programy są opisane w tak zwanej Umowie Partnerstwa. Do końca wakacji potrwają konsultacje tego dokumentu. Jednocześnie resort uzgadnia założenia nowych programów z Komisją Europejską. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego szacuje, że pieniądze z unijnego budżetu na lata 2014-2020 będzie można wydawać pod koniec przyszłego roku.