Resort przedstawił dziś radzie ministrów raport na temat „Planu prywatyzacji na lata 2012-2013” w pierwszym półroczu.

Jak informuje Magdalena Kobos z Ministerstwa Skarbu Państwa jej resort rozważa sprzedaż akcji Energii w formule akcjonariatu obywatelskiego. Rozmówczyni IAR dodaje, że ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Wiemy za to kto będzie doradzał przy transakcji. Wśród globalnych doradców są między innymi banki JP Morgan i UBS. W gronie podmiotów doradzających przy sprzedaży są także PKO BP i City Handlowy. Doradcą prawnym MSP jest kancelaria Linklaters C. Wiśniewski i Wspólnicy. Skarb państwa posiada obecnie 85 procent udziałów w spółce. Pozostałe 15 procent to akcję pracowników.

>>> Czytaj też: Debiut giełdowy Energi w 2013 r., ale mogą być opóźnienia

W tym roku może dość także do prywatyzacji PKP Cargo. Jeżeli państwo pozbędzie się blisko połowy udziałów, będzie to pierwsza spółka grupy PKP, która zostanie sprywatyzowana. Mniejsze spółki Skarb Państwa sprzeda w ramach prywatyzacji branżowej.

Reklama

Plan nie jest zrealizowany nawet w połowie

Budżet zyskał na prywatyzacji prawie 2 miliardy złotych, a według planu w tym roku ma być jeszcze zasilony kwotą 3 miliardów złotych.

Ministrowie poznali szczegóły realizacji planu w pierwszej połowie tego roku, ale MSP dysponuje już danymi, które dotyczą prywatyzacji do końca lipca. Skarbowi Państwa udało się sprywatyzować w tym roku 57 spółek. Przychód z tego tytułu wyniósł ponad 1 miliard 900 tysięcy złotych. W pierwszej połowie tego roku największą transakcją prywatyzacyjną na Giełdzie Papierów Wartościowych było zbycie 2,02 proc. akcji PKO BP SA za ponad 856 milionów złotych.

Z prywatyzacji giełdowej skarb państwa uzyskał ponad 1 miliard 700 milionów złotych. Reszta pochodzi między innymi z prywatyzacji branżowej, w której dla sprzedawanej spółki szuka się inwestora strategicznego.

Z informacji przedstawionej ministrom wynika, że na koniec czerwca tego roku Skarbu Państwa wykonywał prawa z akcji/udziałów w 671 spółkach, w tym w 259 prowadzących działalność (w 110 spółkach SP ma 100 proc. udziały, w 31 - udział większościowy, a w 118 - udział mniejszościowy.

W stanie likwidacji bądź upadłości znajdowało się 255 spółek nadzorowanych przez ministra SP.