To Polskie Koleje Górskie - spółka założona przez podhalańskie samorządy: miasto Zakopane oraz gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin

Proces prywatyzacji PKL trwał od 13 grudnia 2012 roku. W styczniu do PKP S.A. wpłynęło 12 ofert wstępnych, a na krótkiej liście znalazło się 6 oferentów. Wiosną 2013 roku rozpoczęły się negocjacje z pięcioma podmiotami, które wyłoniły najlepszą ofertę, złożoną przez PKG.
Struktura spółki Polskie Koleje Górskie umożliwia wejście do jej akcjonariatu mieszkańców Podhala w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego oraz samorządu województwa. W ten sposób o przyszłości PKL może współdecydować społeczność lokalna.

>>> Czytaj też: Polskie Koleje Linowe: będą nowe skipassy i wyciągi

Nowy właściciel Polskich Kolei Linowych planuje ich sprzedaż na giełdzie. Miałoby to nastąpić za 5 do 7 lat.

Przedstawiciel Mid Europa Partners Piotr Talarek w rozmowie z IAR wyjaśnił, że to rutynowe działanie funduszu inwestycyjnego. Kupiona spółka, po "odchowaniu", gdy jej kondycja się poprawia, jest sprzedawana. Według słów Piotra Talarka, nabywcą będą mogły być podhalańskie gminy, o ile będą tym zainteresowane.

Mid Europa Partners sfinansował transakcję i ma większościowe udziały w spółce Polskie Koleje Górskie, które formalnie są nowym właścicielem kolejek. Na konto PKP S.A. zostało wpłacone 215 milionów złotych. Polskie Koleje Górskie to spółka założona przez podhalańskie samorządy: miasto Zakopane oraz gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin.