"W przyszłym tygodniu poinformujemy o podpisaniu kolejnych dwóch dużych umów. Łącznie z tą, która zostanie podpisana jutro będą miały one wartość 2,28 mld zł" - powiedział ISBnews Kacprzyk w kuluarach VII Kongresu Bankowości Detalicznej.

Dodał, że spodziewa się, iż środki te będą uruchomione raczej w przyszłym roku, ale BGK bez problemu zrealizuje plan podpisania umów inwestycyjnych w na łączną kwotę 8 mld zł do końca 2013 r. w ramach programu "Inwestycje Polskie".

Kacprzyk poinformował, że BGK obecnie pracuje nad projektem wsparcia spółek wodno-kanalizacyjnych, które dokonały i dokonują wielu inwestycji w ostatnich latach i potrzebują wsparcia kapitałowego.

"Chcemy razem z PIR-em, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, a także przy wsparciu środków unijnych wspierać te spółki tak, aby inwestycje, których dokonują np. w oczyszczalnie ścieków, czy systemy przeciwburzowe nie przekładały się na wzrost stawek dla odbiorców tych usług. Chcemy zacząć od największych miast, ale jeśli okaże się, że ten program działa, możemy zastanowić się również nad mniejszymi miastami" - zaznaczył Kacprzyk.

Reklama

Dodał, że obecnie BGK prowadzi rozmowy na ten temat z m.in. z NFOŚiGW.

>>> Czytaj też: PIR dofinansuje Lotos Petrobaltic

Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce bank państwowy. Jego strategią jest wspieranie rządowych programów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego, realizowanych w szczególności z wykorzystaniem środków publicznych, pochodzących z funduszy Unii Europejskiej oraz międzynarodowych instytucji finansowych. BGK aktywnie uczestniczy w procesie konsolidacji finansów publicznych, a także w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i zakładów opieki zdrowotnej.