Inflacja konsumencka w ujęciu rocznym wyniosła we wrześniu bieżącego roku 1,0 proc. (wobec 1,1 proc. r/r w poprzednim miesiącu), wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Dwunastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się inflacji we wrześniu w zakresie 1,1-1,3 proc. r/r (średnia wyniosła 1,16 proc.).

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miał wzrost cen żywności, która podrożała o 2,9 proc, a także opłat związanych z mieszkaniem (wzrost o 1,8 proc.), podwyżki cen w zakresie rekreacji i kultury (o 3,9 proc.), a także wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,7 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,64 pkt proc., 0,47 pkt proc., 0,31 pkt proc. i 0,24 pkt proc. - głosi komunikat GUS.

Przeciwny wpływ na ogólny poziom inflacji miały obniżki opłat związanych z łącznością (o 9,7 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,7 proc.), a także w zakresie transportu (o 1,4 proc.) i obniżyły wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,40 pkt proc., 0,22 pkt proc. i 0,14 pkt proc., podał dalej GUS.

Reklama

>>> Czytaj też: Wilkowicz: Droższe warzywa to nie inflacja

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1 proc.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki opłat związanych z transportem (o 0,8 proc.), wzrost cen odzieży i obuwia (o 0,7 proc.), a także towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,07 pkt proc., 0,03 pkt proc. i 0,02 pkt proc. Niższe ceny w zakresie edukacji (o 6,9 proc.) oraz zdrowia (o 0,4 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt proc. i 0,02 pkt proc." - czytamy w komunikacie GUS.

"We wrześniu br. ceny żywności pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem (wobec spadku o 1,3 proc. w sierpniu br.). Najbardziej podrożały tłuszcze zwierzęce (o 1,6 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 1,1 proc., w tym mięso wieprzowe - o 2,7 proc., a wołowe i drób - po 0,4 proc.).Tańsze niż przed miesiącem były natomiast owoce (o 6,5 proc.), cukier (o 1,1 proc.), warzywa (o 0,9 proc.) a także pieczywo i ryż (po 0,2 proc.)", podał też GUS.

"Rząd zaserwował sobie niższą inflację" - komentarz Przemysława Kwietnia z X-Trade Brokers

Inflacja we wrześniu była niższa niż w sierpniu, niż konsensus rynkowy (obydwa 1,1 proc.) i nasza prognoza (1,2 proc.) i wyniosła zaledwie 1,0 proc. w skali roku. Taka różnica względem oczekiwań to niemal w całości spadek cen w zakresie edukacji – aż 6,9 proc. w skali miesiąca. Tak duża obniżka w okresie, gdy z reguły (ze względu na początek roku) mamy podwyżki to zasługa obniżenia przez rząd stawek w przedszkolach. Ceny w tej kategorii były aż 17 proc. niższe niż rok wcześniej. Gdyby nie ten czynnik, inflacja wyniosłaby 1,2 proc. Tym niemniej, warto zwrócić uwagę, jeszcze na jedną kategorię – ceny odzieży i obuwia. Były one jedynie o 0,7 proc. wyższe niż w sierpniu. Oznacza to, iż popyt konsumpcyjny nadal jest słaby i sklepy nie były w stanie istotnie podnieść średnich cen mimo wprowadzenia jesiennych kolekcji.

Dane wspierają gołębią postawę RPP, która zadeklarowała, iż nie obniży stóp do końca roku, a naszym zdaniem podwyżki nie zobaczymy także w pierwszym półroczu 2014. Co do inflacji, do końca roku pozostanie ona niska, oscylując blisko wokół 1 proc. Wyższej inflacji spodziewamy się w roku przyszłym, w drugim kwartale roczny wzrost cen może przekroczyć 2 proc., ale w końcówce roku inflacja znów powinna spaść do przedziału 1,5-2 proc.

Złoty nie zareagował wyraźnie na dane. Dla polskiej waluty dużo bardziej istotne jest to co dzieje się dziś na rynku globalnym, a mianowicie ogólne umocnienie dolara wobec bliskiego porozumienia amerykańskich polityków.

Niższa inflacja oddala perspektywę podwyżek stóp - komentarz Marcina Pietrzaka z TMS Brokers

Inflacja w Polsce we wrześniu spadła do 1 proc. r/r, rynek oczekiwał 1,1 proc. Jest to pierwszy od czerwca spadek dynamiki inflacji. Dane pozostały bez wpływu na złotego, lecz mają istotne średnioterminowe implikacje dla polityki pieniężnej. Kombinacja inflacji konsumenckiej znacznie odbiegającej od dolnego odchylenia od celu inflacyjnego oraz roszad personalnych w Radzie Polityki Pieniężnej (w konsekwencji rezygnacji Zyty Gilowskiej przewagę zyska frakcja zwolenników łagodnej polityki pieniężnej) ucina jakiekolwiek spekulacje o możliwości podwyżki stóp na początku przyszłego roku. Nasz scenariusz bazowy zakłada, że RPP zdecyduje się na podniesienie kosztu pieniądza dopiero w drugiej połowie 2014 r., a ostatnie wydarzenia jedynie utwierdzają nas w tym przekonaniu.

ikona lupy />
Zmiany cen towarów i usług konskumpcyjnych we wrześniu 2013, źródło: GUS / Media
ikona lupy />
Dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych w latach 2012 i 2013, źródło: GUS / Media