ikona lupy />
Inne

Prace nad nim finalizują właśnie Transition Technologies i Instytut Informatyki na Wydziale FTIMS Politechniki Łódzkiej. Głównym założeniem systemu Eureka jest stworzenie automatycznie aktualizującej się bazy oraz wyszukiwarki, która pozwoli na znalezienie kontaktów do osób pracujących przy pokrewnych projektach po stronie zarówno biznesu, jak i świata nauki. Pracownicy uczelni wyższych i ośrodków badawczych oraz przedstawiciele firm z województwa łódzkiego mogą nawiązać współpracę za pośrednictwem platformy uruchomionej właśnie pod adresem www.SystemEureka.com.

System Eureka został zaprojektowany tak, by automatycznie zbierać dane zarówno o naukowcach, ich wynalazkach oraz prowadzonych badaniach, jak i przedsiębiorcach i ich firmach. Źródłem tych informacji są publikacje naukowe, bazy Urzędu Patentowego, gdzie zapisywane są wszelkie dane na temat tworzonych innowacji, ale także wpisy dotyczące firm gromadzone w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zaawansowana wyszukiwarka umożliwia znalezienie różnego rodzaju danych powiązanych z poszukiwanym hasłem bez względu na formy gramatyczne, jakie zostały użyte w danej publikacji czy artykule. Efektem wyszukiwania są rekordy w postaci listy osób, wykazu instytucji, sprzętu i publikacji powiązanych z danym hasłem, a każda pozycja może być dodatkowo uszczegółowiona.

Reklama

"Impulsem do stworzenia sytemu Eureka był zauważalny brak współpracy merytorycznej między firmami, a światem nauki. Często zdarza się tak, że równocześnie firma i naukowiec na uczelni zajmują się tym samym lub podobnym tematem, innowacją czy usprawnieniem. To strata talentu, czasu i pieniędzy, jeśli nigdy się nie spotkają i nie wymienią doświadczeniami czy wynikami. System Eureka, obejmujący całe województwo łódzkie, to jedyna taka platforma w Polsce" – mówi Dariusz Lis, Dyrektor Poland Solution Center, Transition Technologies.

System Eureka został wdrożony w województwie łódzkim, jednakże w przyszłości może być rozwijany i osiągnąć zasięg ogólnopolski, a nawet międzynarodowy. Dostęp do szerokiej bazy danych oraz intuicyjnej wyszukiwarki jest bezpłatny, a obecność w niej nie wymaga dodawania wpisów czy też późniejszej jej aktualizacji.

Główne wyróżniki systemu Eureka są:

• Analiza nieustrukturyzowanych treści
• Nadawanie semantyki
• Interdyscyplinarność przetwarzanych publikacji i kompetencji eksperckich
• Agregacja informacji i wykorzystanie istniejących źródeł danych – perspektywa współpracy
• Źródła danych pochodzą ze świata nauki i biznesu
• Nowoczesny, przejrzysty i spójny interfejs użytkownika
• Modularność rozwiązania i skalowalność





Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

ikona lupy />