Tym samym jedyna na świecie kopalnia siarki stała się formalnie własnością Grupy Azoty. Wartość transakcji to 320 003 750 zł, podało Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP).

"Udało nam się znaleźć dobrego inwestora dla spółki z dużym potencjałem. To nasza największa transakcja branżowa od listopada 2011 r." – powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński, cytowany w komunikacie.

Grupa Azoty to drugi w Unii Europejskiej producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Siarkopol to jedyne na świecie przedsiębiorstwo prowadzące kopalniane wydobycie siarki i jeden z głównych eksporterów województwa świętokrzyskiego. Eksport (m.in. do krajów Afryki Północnej, Austrii, Niemiec i w kilkunastu innych państw) stanowi około 80% obrotów rocznych spółki.

"Dzięki naszym kompetencjom handlowym grzybowski Siarkopol może liczyć na nowe eksportowe rynki zbytu dla swoich produktów. Zadeklarowaliśmy również realizację inwestycji w Siarkopolu za 30 mln zł. Najważniejszymi zadaniami inwestycyjnymi, na których chcemy się skupić będzie ustabilizowanie wydobycia siarki oraz zwiększenie poziomu i jakości jej granulacji" – powiedział wiceprezes Grupy Azoty Witold Szczypiński, cytowany w komunikacie.

Proces prywatyzacji KiZChS Siarkopol S.A. prowadzony był w trybie negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia. 30 października br. zgodę na transakcję wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Grupa Azoty jest jedną z największych w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Grupa odbiera 2,3 mld m3 gazu rocznie, co z ok. 18-proc. udziałem w rynku daje jej pierwsze miejsce w Polsce.