„Możemy już formalnie powołać spółkę i rozpocząć współpracę. Sonelbędzie kontrolował 80 proc. kapitału i głosów nowego podmiotu" – powiedział Wieczorkowski, cytowany w komunikacie.

Powodem zgłoszenia do UOKiK zamiaru powołania spółki z chińskim partnerem była skala działalności Holley Metering, którego roczne przychody przekraczają 1 mld euro.

Współpraca Sonela z Holley Metering będzie dotyczyć produkcji i rozwoju inteligentnych liczników energii. Chiński partner wniesie doświadczenie i technologie, dostarczy także prefabrykaty w atrakcyjnych cenach. Szacowane nakłady inwestycyjne po stronie Sonela to kilka milionów złotych, a docelowy potencjał produkcyjny ma wynosić – zależności od popytu na rynku polskim i UE – od około 250 tys. do ponad 700 tys. inteligentnych liczników energii elektrycznej rocznie. Sonel wraz z chińskim partnerem rozpoczną ofertowanie w przetargach oraz produkcję liczników w najbliższych miesiącach.

„Do 2020 r. tylko w Polsce będzie trzeba wymienić 16 mln urządzeń, a koszt tej operacji to około 6 mld zł. Jestem przekonany, że Sonelowi wraz z silnym partnerem zagranicznym, jakim jest Holley Metering, uda się zbudować pozycję na tym rynku. Naszą przewagą będzie atrakcyjna cena liczników przy zachowaniu wszelkich wymaganych parametrów technicznych i jakościowych" – podkreślił prezes Sonela.

W jego ocenie dobre perspektywy nowego segmentu naszej działalności – smart meteringu - widzi także w późniejszym okresie, gdyż okres homologacyjny takiego licznika to 8 lat, więc pojawi się rynek odtworzeniowy.

„Z czasem inteligentne liczniki będą wymagane w kolejnych krajach poza UE, m.in. na rynkach wschodnich, a jednocześnie cały czas liczniki potrzebne będą na pierwsze montaże" – stwierdził Wieczorkowski.

Sonel S.A. jest polskim producentem wysokiej jakości przyrządów pomiarowych dla elektroenergetyki i telekomunikacji.