"Aktualnie mamy na stole dwie oferty z cenami. O lubelską spółkę powalczą firmy z Indii i Hiszpanii. Niebawem zajmiemy się organizacją spotkań inwestorów z największymi akcjonariuszami. Do końca stycznia 'rzutem na taśmę' ofertę powinien złożyć jeszcze koncern z USA. Na tym zamkniemy zbieranie ofert. Moim zdaniem do końca pierwszego kwartału negocjacje powinny zostać zamknięte" – powiedział Jagiełło, cytowany w komunikacie.

Dodał, że potencjalni nabywcy muszą mieć czas na obejrzenie spółek Protektora m.in. w Niemczech (Abeba), Lublinie oraz fabryk w Mołdawii.

Aktualnie w rękach akcjonariuszy instytucjonalnych jest około 51% akcji Protektora, co pozwala potencjalnemu inwestorowi na przejęcie kontroli po uprzednim wezwaniu do sprzedaży akcji Protektora.

Spółka podała, że IV kwartał 2013 r. był kolejnym, w którym grupa poprawiła wyniki rok do roku. Na przełomie 2013/2014 r. firma rozliczyła ponadto sprzedaż spółki zależnej Prabos. Protektor stale redukuje też poziom zadłużenia, które obecnie jest na poziomie ok. 7 mln zł.

Reklama

"Nie mam jeszcze wszystkich danych, wygląda jednak na to, że wyniki rok do roku są lepsze. Stała poprawa wyników, to efekt restrukturyzacji grupy oraz doskonałe przyjęcie naszej nowej oferty, szczególnie na rynkach z Zachodniej Europy. Tendencja ta powinna być utrzymana i również ten rok powinien być lepszy od ubiegłego" – powiedział prezes Protektora Piotr Skrzyński.

Jego zdaniem poprawiające się wyniki kwartalne powinny mieć przełożenie na cenę nabycia walorów przez potencjalnego inwestora.

Protektor liczy ponadto na pozyskanie ok. 8 mln zł ze sprzedaży swojej siedziby. Poprzednie negocjacje w sprawie sprzedaży nieruchomości przemysłowej w Lublinie zakończyły się fiaskiem, inwestor nie wypełnił warunków umowy. Spółka wróciła do rozmów z innymi potencjalnymi nabywcami.

„W tej chwili, mamy dwóch chętnych. Jeden z nich stara się o uzyskanie dotacji z UE na zakup naszej nieruchomości, co ma być sfinalizowane w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Liczę, że i ta sprawa zakończy się w pierwszym kwartale. Większość pozyskanych środków przeznaczymy na spłatę zadłużenia oraz przeprowadzkę montażu obuwia z centrum Lublina. Zaoferujemy więc inwestorowi poukładaną, rentowną spółkę, bez zadłużenia z powtarzalnymi obrotami i dostępem do rynku UE, a w szczególności rynku niemieckiego" – podkreślił Skrzyński.

Na początku listopada prezes Protektora mówił, iż spodziewa się, że do końca roku spółka pozyska inwestora branżowego, który może objąć nawet 70% akcji producenta obuwia. Spółka informowała wcześniej, że prowadzi zaawansowane rozmowy na ten temat, zaś z sześciu podmiotów, które wyraziły zainteresowanie w połowie roku do dalszych rozmów zostały wybrane dwa - z Europy oraz z Indii.

Obecnie w skład grupy kapitałowej Protektor wchodzą spółki: Protektor S.A.(Polska), Abeba Specialschuh-Ausstatter GmbH (Niemcy) oraz Inform Brill GmbH (Niemcy). Grupa posiada 3 zakłady produkujące obuwie: 1 w Polsce oraz 2 w Mołdawii.