To szacunki dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej Jones Lang LaSalle (JLLS) Agnieszki Kołat.

"Rok 2013 r. był bardzo mocny pod kątem transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych w segmencie nieruchomości handlowych. Wartość transakcji w 2013 r. zamknęła się kwotą 1,32 mld euro, co oznacza wzrost o blisko 25% w porównaniu do 1,07 mld euro w 2012 r. Liczby te potwierdzają, że Polska nadal cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Z naszych analiz wynika, że dobry klimat inwestycyjny utrzyma się w 2014 r., a wartość umów kupna/sprzedaży może osiągnąć poziom porównywalny z 2013 rokiem. Już w pierwszej połowie 2014 oczekiwane jest zamknięcie kilku znaczących transakcji" - powiedziała Kołat, cytowana w komunikacie.

W samym II półr. 2013 wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze handlowym wyniosła 1,12 mld euro, a w samym IV kw. sfinalizowane zostały transakcje za ok. 550 mln euro, w tym Wola Park (Warszawa), Galeria Kazimierz (180,4 mln euro, Kraków) czy portfolio Charter Hall (Zakopianka w Krakowie, Borek we Wrocławiu, Turzyn w Szczecinie, Arena w Gliwicach i Dąbrówka w Katowicach – 174,5 mln euro).

Na tak wysoki łączny wolumen złożyły się również transakcje sfinalizowane w okresie wcześniejszym - Silesia City Center (ok. 400 mln euro - największa transakcja w Europie Środkowo-Wschodniej, Katowice) oraz Galeria Dominikańska (151,7 mln euro, Wrocław).

Reklama

>>> Firmy działające na rynku mieszkaniowym i biurowym szykują się do znacznie większych niż w ostatnich latach zakupów. Przyczyny to m.in. topniejące banki ziemi, duży popyt na dobre nieruchomości komercyjne i rosnąca konkurencja kupców szukających atrakcyjnych działek. Deweloperzy ruszają po grunty. To oznacza koniec niskich cen?