Na duże zakupy gotowy jest m.in. Robyg, deweloper mieszkaniowy. Firma w ciągu najbliższych trzech lat chce przeznaczyć do 150 mln zł na nieruchomości pod kolejne inwestycje w Warszawie. – Bank ziemi w Gdańsku zapewnia nam swobodę działania na następne kilka lat, z kolei w Warszawie wymaga uzupełnienia – tłumaczy Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej spółki, która po rekordowej sprzedaży w 2013 r., także w tym celuje w dobry wynik. – Wymaga to od nas posiadania szerokiej oferty mieszkaniowej w atrakcyjnych lokalizacjach – dodaje.

Większa zakupy planuje też Atal, który realizuje inwestycje mieszkaniowe w m.in. w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i w Łodzi. Firma finalizuje właśnie kilka transakcji o łącznej wartości ponad 100 mln zł. – Ostatnie cztery miesiące były okresem wzmożonych zakupów. Nowe działki będziemy od razu włączać w proces inwestycyjny – mówi Zbigniew Juroszek, prezes spółki.

Skanska Property Poland, specjalizująca się w inwestycjach biurowych, planuje na 2014 r. zakup co najmniej czterech działek. W 2013 r. firma koncentrowała się przede wszystkim na budowie, wynajmie i sprzedaży swoich inwestycji. W tym czasie sprzedała m.in. cztery kompleksy biurowe za ponad 1,2 mld zł. Nie kupowała żadnych gruntów. – Po ostatnich sukcesach sprzedażowych chcemy utrzymać co najmniej dotychczasowe tempo działania i zachować ciągłość oferty odpowiadającej na zapotrzebowanie najbardziej wymagających najemców i inwestorów. W tym celu tworzymy bank ziemi w najlepszych lokalizacjach – wskazuje Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland.

Agencje pośredniczące w transakcjach potwierdzają, że od drugiej połowy 2013 r. widzą ożywienie na rynku gruntów inwestycyjnych, szczególnie wśród spółek mieszkaniowych. Daniel Puchalski, dyrektor działu obsługi gruntów inwestycyjnych w Jones Lang LaSalle (JLL), wiąże to głównie z dużym wzrostem popytu na nowe lokale. To spowodowało spadek zasobów gruntów zgromadzonych przez firmy. Deweloperzy zainteresowali się też działkami, które mogą wykorzystać pod projekty budowane w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.
Przedstawiciele branży mieszkaniowej duży ruch w obrocie gruntami obserwują m.in. w Warszawie i Krakowie. Szczególnie aktywni są tam zagraniczni inwestorzy, m.in. z Belgii i Izraela. Według prezesa Atalu podnosi to poziom emocji przy zakupach także wśród rodzimych firm.

>>> Zobacz, ile będą kosztowały mieszkania w 2014 r.

Według JLL wzrostu popytu na działki można się w tym roku spodziewać właśnie w segmencie mieszkaniowym, z kolei ze względu na dużą skalę inwestycji, które w najbliższym czasie mogą trafić na rynek najmu, ustabilizuje się popyt na grunty pod biura i obiekty handlowe. W obydwu tych segmentach JLL przewiduje utrzymanie cen działek na poziomach porównywalnych z 2013 r. Inaczej może być w mieszkaniówce – w przypadku najbardziej poszukiwanych nieruchomości firma nie wyklucza wzrostów, ale nie większych niż 5–10 proc. w skali roku.
– Na więcej deweloperzy się nie zgodzą, bo oznaczałoby to podwyżki cen mieszkań nie do przyjęcia dla części ich klientów. Firmy starają się, aby koszty gruntu nie przekraczały teraz 15–20 proc. wartości inwestycji – mówi Daniel Puchalski. Dodaje, że w porównaniu z czasami sprzed kryzysu finansowego, kiedy inwestorzy toczyli o grunty prawdziwe wojny, ceny najlepiej zlokalizowanych działek są teraz o 10–20 proc. niższe, a pozostałych – nawet o 40–50 proc.

Zbigniew Juroszek z Atalu szacuje, że w związku z ożywieniem ceny gruntów na obrzeżach dużych miast mogą wzrosnąć do 1 tys. za mkw. możliwej do wybudowania powierzchni użytkowej mieszkań (PUM). – Z kolei w centrach Warszawy, Krakowa czy Wrocławia, jak pokazało doświadczenie, ceny przy dobrej koniunkturze połączonej z emocjami, mogą znów rosnąć nieadekwatnie do ich prawdziwej wartości. Jesteśmy jednak zdania, że ceny, sięgające np. w Warszawie przed kryzysem 3–4 tys. zł za mkw. PUM nie powinny prędko powrócić – dodaje.

>>> Jak zmieni się panorama Warszawy? Oto przegląd planowanych wieżowców w stolicy:

Szacunkowa wartość gruntów inwestycyjnych w Polsce, źródło: Jones Lang LaSalle / Media
Przykładowe grunty oferty na rynku – Wrocław, źródło: Jones Lang LaSalle / Media
Przykładowe grunty oferty na rynku – Poznań, źródło: Jones Lang LaSalle / Media
Przykładowe grunty oferty na rynku – Kraków, źródło: Jones Lang LaSalle / Media
Przykładowe grunty oferty na rynku – Warszawa, źródło: Jones Lang LaSalle / Media
Ceny najlepszych gruntów w Polsce / DGP