Uwagę przykuwa zwłaszcza znacząca poprawa dla Wielkiej Brytanii – do 2,4 proc. z 1,9 proc., co było dzisiaj motorem lepszego zachowania się funta względem pozostałych walut. Dobre noty zostały wydane także dla Japonii – spodziewany jest wzrost o 1,7 proc. wobec 1,2 proc. i dla USA – zwyżka o 2,8 proc. z 2,6 proc. wcześniej. Na szarym końcu pozostaje strefa euro ze wzrostem PKB na poziomie 1 proc. Zresztą MFW zaleca ECB szereg działań mających na celu usprawnienie akcji kredytowej, której skala wciąż pozostaje nierównomierna na całym obszarze Eurostrefy.

Trudno jednak wiązać prognozy MFW z dzisiejszym zachowaniem się dolara, chociaż rzeczywiście amerykańska waluta traci dzisiaj głównie w relacji do funta, oraz japońskiego jena. Pytanie, czy siła JPY nie wynika też z pewnych obaw, co do jutrzejszego komunikatu Banku Japonii. Wprawdzie większość uczestników rynku nadal oczekuje, że BOJ podejmie w najbliższych miesiącach decyzję o zwiększeniu skali programu QE, ale pamiętajmy o tym, że dotychczasowe działania już zaczynają przynosić efekty, a prezes Kuroda raczej powinien się już liczyć z opiniami grupy dysydentów w BOJ.

Układ techniczny USD/JPY nie jest łatwy, ale widać, że coraz większego znaczenia nabiera linia spadkowa trendu, która przebiega w rejonie 104,42. To pozwala sądzić, że rynek powróci w okolice wczorajszego minimum na 103,85. Dopiero jego złamanie doprowadziłoby do spadku w rejon 102,85-103,10.

A co w przypadku EUR/USD? Nie udało się dzisiaj przetestować okolic wczorajszego dna na 1,3506. W efekcie nieco oddaliła się perspektywa spadku w rejon 1,3480-90. Rynek próbuje zawrócić w górę, ale raczej trudno będzie wyjść ponad silne opory w rejonie 1,3560.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.