Według niego, świadczy to odporności branży Car Fleet Management (CFM) na słabszą koniunkturę gospodarczą.

"W ciągu 2013 roku łączna liczba samochodów znajdujących się w full service leasingu, leasingu operacyjnym lub wyłącznym zarządzaniu firm PZWLP zwiększyła się o 11.562 auta, co oznacza aż 11 proc. wzrost branży wynajmu i leasingu pojazdów w ubiegłym roku. Skumulowana flota Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów na koniec 2013 roku liczyła dzięki temu już ponad 116,5 tys. (116.539) firmowych samochodów osobowych i dostawczych, jeżdżących na co dzień po polskich drogach. Ponad 91 tys. aut (91.067) znajdowało się w leasingu operacyjnym z pełną obsługą (full service leasingu), co stanowi aż 78 proc. łącznej floty PZWLP" - czytamy w komunikacie.

Przypomniano, że wstępne prognozy dla branży wynajmu i leasingu w 2013 roku były ostrożne ze względu na oznaki spowolnienia gospodarczego i zakładały wzrost roczny na poziomie 5-7 proc. Najbardziej optymistyczne przewidywania mówiły natomiast o 8-9 proc. dynamice.

"Branża car fleet management rozwijała się w Polsce zawsze w bardzo dynamicznym tempie, wielokrotnie przekraczającym wzrost gospodarczy kraju (...) to doskonały wynik udowadniający, że wynajem i leasing pojazdów jest odporny na słabszą koniunkturę gospodarczą. Jedną z główną przyczyn dużej dynamiki wzrostu wynajmu długoterminowego samochodów w okresie wolniej rozwijającej się gospodarki, jest stopniowe wypieranie przez leasing operacyjny z pełną obsługą, starszych i mniej rozwiniętych form finansowania samochodów służbowych, takich jak leasing finansowy czy zakup. Firmy i przedsiębiorcy w Polsce są coraz bardziej świadomi usługi full service leasingu i jednocześnie coraz bardziej przekonani do jej zalet" - powiedział prezes PZWLP i prezes Alphabet Polska Fleet Management Leszek Pomorski, cytowany w komunikacie.

Reklama

Do najpopularniejszych aut flotowych w 2013 roku, finansowanych i zarządzanych przez firmy należące do PZWLP, należały Ford Focus, Skoda Fabia, Skoda Octavia i Toyota Yaris. W łącznej liczbie ponad 116,5 tys. pojazdów, 75 proc. stanowiły samochody z silnikiem diesla.