Ich zdaniem, aby FED zdecydował się chwilowe zatrzymanie tego procesu, musiałaby nastąpić seria nieoczekiwanych bardzo negatywnych wydarzeń. To ważne słowa, które pokazują, że FED nie zrezygnuje z cięcia QE3 o kolejne 10 mld USD w marcu, gdyby dane Departamentu Pracy publikowane w najbliższy piątek, okazały się po raz kolejny rozczarowujące. Lacker i Evans różnili się tylko w kwestii terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych. Pierwszy – jako „jastrząb” widziałby ją już na początku 2015 r. Drugi o wiele później. Na rynku amerykańskich obligacji rządowych mieliśmy wczoraj nieznaczny wzrost rentowności po kilku dniach spadków. Trudno jednak określić na ile jest to wynik reakcji na słowa Lackera, a na ile poprawy nastrojów na rynkach wschodzących, która zmniejszyła presję na bezpieczne aktywa.

Opublikowane dzisiaj indeksy PMI dla usług ze strefy euro przyniosły pozytywne zaskoczenie w przypadku Hiszpanii, Włoch i Francji, ale już ogólny odczyt był nieco słabszy od oczekiwań i wyniósł w styczniu 51,6 pkt. (choć to lepiej od grudniowych 51,0 pkt). Pogorszenie było widoczne w Niemczech, gdzie usługowy PMI nieoczekiwanie spadł do 53,1 pkt. z 53,5 pkt. Stąd też europejskie dane nie pomogły dzisiaj wspólnej walucie.

Na wykresie EUR/USD widać przedłużającą się konsolidację, której dolnym ograniczeniem jest strefa 1,3475-95, a górnym 1,3525-40. Trudności w wyraźnym sforsowaniu górnej bandy mogą budzić obawy przed powrotem do spadków. Zwłaszcza w kontekście jutrzejszego posiedzenia ECB i konferencji prasowej Mario Draghiego. Wprawdzie nie wiemy, czy szef Europejskiego Banku Centralnego sprosta oczekiwaniom rynkowych „gołębi” i czy cięcie stóp procentowych do 0,15 proc. z 0,25 proc. (to całkiem realny scenariusz) okaże się dla nich wystarczające. Niemniej nawet taki ruch może wystarczyć do uruchomienia kolejnej fali spadkowej na EUR/USD, jeżeli do tego czasu rejon 1,3530-40 nadal pozostanie nie naruszony. Wsparciem dla dolara mogą być twarde deklaracje członków FED nt. redukcji QE3, o których piszemy na początku dzisiejszego komentarza.

Jeżeli jutro doszłoby do wybicia poniżej 1,3475-95, to kolejnym wsparciem będą okolice 1,3400-1,3435, a później 1,3295-1,3345. Ten ostatni poziom mógłby zostać osiągnięty, jeżeli Departament Pracy opublikowałby w piątek jednak dość dobre dane za styczeń. Przedsmak tego odczytu poznamy dzisiaj – dane ADP o godz. 14:15 – chociaż nie zawsze bywały one wiarygodnym prognostykiem.

Reklama

Ciekawy sygnał mamy na tygodniowym koszyku BOSSA USD. Widać tutaj, że obronione zostały okolice wsparcia na 68,95 pkt., co daje szanse na zachowanie pozytywnej wymowy białej świecy z zeszłego tygodnia. Zwłaszcza, jeżeli do piątku podejdziemy do 69,40-50 pkt. (ostatnie szczyty), albo wyjdziemy wyżej

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.