Na czele innowacyjnych członków UE znalazła się Szwecja, a na kolejnych miejscach uplasowały się Dania, Niemcy i Finlandia. Kraje te inwestują najwięcej w badania naukowe i innowacje. Państwa, w których sytuacja poprawiła się najbardziej, to Portugalia, Estonia i Łotwa. Polska z kolei, na 25 państw UE, zajmuje czwarte miejsce od końca. Wyprzedzamy jedynie Bułgarię, Łotwę i Rumunię. To spadek z 6 miejsca, które zajmowaliśmy w 2011 roku.

- Zwiększenie inwestycji przedsiębiorstw, większy popyt na nowatorskie rozwiązania z Europy i likwidowanie przeszkód we wdrażaniu i komercyjnym wykorzystywaniu innowacji są warunkiem wzrostu gospodarczego – powiedział Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. - Trzeba nam więcej nowatorskich przedsiębiorstw, musimy zatem zapewnić warunki sprzyjające wzrostowi, ułatwiając skuteczne wprowadzanie innowacji na rynek – powiedział komisarz w odniesieniu do celu polityki przemysłowej UE. A ten jest ambitny, zakłada bowiem, że do 2020 roku przynajmniej 20 proc. unijnego PKB będzie pochodzić z produkcji przemysłowej.

>>> Oceny Polski przez KE: Rosną wskaźniki koniunktury gospodarczej w Polsce i strefie euro

Z raportu KE wynika, że największych postępów dokonano w obszarze atrakcyjności unijnego systemu badań naukowych, a także poprawiono efekty współpracy w dziedzinie innowacji gospodarczych oraz komercjalizacji wiedzy. Miarą dokonanych postępów jest wzrost dochodów pochodzących ze sprzedaży licencji i patentów za granicą.

Reklama

Wzrostowi wydatków publicznych na badania i rozwój towarzyszył jednak ciągły spadek inwestycji z udziałem kapitału podwyższonego ryzyka oraz nowatorskich inwestycji w przedsiębiorstwach niezwiązanych z badaniami i rozwojem.

Polska według oceny KE należy do grupy umiarkowanych innowatorów. Działalność innowacyjna jest w naszym kraju dość zmienna i ograniczona, a postęp w ciągu ostatnich siedmiu lat jest, jak napisano w dokumencie KE, marginalny. Ponieważ innowacyjność pozostałych krajów rosła szybciej, Polska spadła w tabeli. Większość naszych wskaźników innowacyjności jest również poniżej średniej unijnej.

Innowacyjność w Europie wśród priorytetów Komisji

Zdaniem Máire Geoghegan-Quinn, komisarz ds. badań, innowacji i nauki, inwestycje w badania i innowacje są szczególnie opłacalne. - Z budżetem w wysokości prawie 80 mld euro w ciągu najbliższych siedmiu lat, za pomocą naszego nowego programu badań i innowacji „Horyzont 2020” będziemy dążyć do utrzymania właściwego kursu – powiedziała Geoghegan-Quinn. - Musimy zatem zdecydowanie zwiększyć nakłady na innowacje w całej Unii, i to natychmiast, aby osiągnąć wyznaczony poziom 3 proc. PKB do 2020 r. – dodała.

Wyniki podsumował też komisarz Johannes Hahn, odpowiedzialny za politykę regionalną i miejską. - Musimy pomóc Europie przekuwać genialne pomysły w zyskowne przedsięwzięcia, które są podstawą wzrostu zatrudnienia i zrównoważonego wzrostu gospodarczego – powiedział Hahn.- Nowy budżet UE oraz zreformowane założenia polityki regionalnej dają nam jedyną w swoim rodzaju okazję do spotęgowania innowacji w Europie.

>>>Polacy ufają bardziej Brukseli niż Warszawie – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Eurobarometr.

Komisarz ponadto poinformował, że ponad 100 mld euro inwestycji w ramach funduszy strukturalnych i inwestycyjnych zostanie przeznaczone na cele badań i innowacji, jak również na rozwój cyfrowy, potrzeby MSP oraz rozwój sektora energii ekologicznej i efektywności energetycznej.