W rezultacie w późnych godzinach porannych w USA dolar amerykański nieco zyskał na wartości. Bullard powiedział, że jego zdaniem jest prawdopodobne, że Fed zacznie podnosić stopy procentowe już w pierwszym kwartale przyszłego roku (w ocenie rynku koniec drugiego kwartału to bardziej prawdopodobny termin) oraz że do końca tego roku stopa bezrobocia w USA może spaść do 6 proc., a inflacja wkrótce zacznie rosnąć.

Rynki stóp procentowych tylko w niewielkim stopniu zareagowały na tę wypowiedź – notowania kontraktów terminowych na stopę procentową funduszy rezerwy federalnej nieco spadły.

W nocy USD/JPY energicznie szedł w górę, dochodząc z powrotem w rejon 104,00 i nieco wyżej. Zobaczymy, czy publikowany dziś wskaźnik ISM dla amerykańskiego sektora pozaprzemysłowego oraz jutrzejszy raport z rynku pracy w USA będą wystarczająco pozytywne, by podtrzymać przewagę zakupów USD we wszystkich parach. USD/JPY może zachowywać się inaczej, niż inne główne pary USD, gdyż niechęć do podejmowania ryzyka w reakcji na niezwykle mocne dane może najbardziej dotknąć pary takie jak AUD/USD i NZD/USD oraz pary USD w relacji do walut rynków wschodzących, jeśli nastąpi także wyprzedaż na rynkach obligacji.

Tymczasem połączenie awersji do ryzyka i poprawy notowań obligacji ze słabymi danymi z USA może wywołać wyprzedaż na USD/JPY, podczas gdy w innych parach dolar amerykański nadal będzie zyskiwał. Najgorszym rezultatem dla USD byłyby dane zgodne z przewidywaniami lub spadki/wzrosty niestanowiące większej niespodzianki.

Reklama

Wskaźniki dla chińskiego sektora usługowego za marzec nadal przekraczają 50 pkt., a w przypadku indeksu opracowywanego przez HSBC odczyt za luty wręcz uległ poprawie, co jest chyba najlepszą wiadomością z Chin od kilku miesięcy.

W Australii dane dotyczące sprzedaży detalicznej w lutym nieznacznie rozczarowały. Natomiast w bilansie handlowym odnotowano nadwyżkę większą od przewidywanej. Szef Reserve Bank of Australia Glenn Stevens po raz kolejny wystąpił z przemówieniem, w którym przedstawił zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze na temat długofalowej prognozy dla Australii.

Powiedział on, że bezrobocie może nieco wzrosnąć, ale że w perspektywie średnioterminowej problemem będzie raczej brak pracowników, niż miejsc pracy. Ostrzegł też, że ceny domów mogą również spaść (wyobraźcie to sobie!), ale pojawiają się obiecujące sygnały, że Australia radzi sobie ze spowolnieniem w sektorze wydobywczym, chociaż jest „zbyt wcześnie, by dzielić skórę na niedźwiedziu".

Wygląda na to, że EUR/CHF wreszcie zaczyna reagować na kierunek notowań par krzyżowych JPY – dzisiejszy dzień będzie krytyczny dla tej pary, tak jak dla innych par EUR. Zwróćcie uwagę na linię przypominającą linię szyi na EUR/CHF, a zwłaszcza na USD/CHF, gdyż dziś i jutro mogą one zostać zaatakowane, co w najbliższych dniach może wywołać znaczne zwyżki.

Co dalej?

Polecam moje wczorajsze przemyślenia na temat decyzji EBC i świetną analizę Madsa Koefoeda. Wniosek: moim zdaniem istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dzisiejsze wydarzenia będą miały wydźwięk gołębi; być może zostanie wprowadzona kombinacja niewielkich kroków w zakresie polityki (jak np. wstrzymanie sterylizacji programu SMP).

Możemy również spodziewać się stanowczo gołębich zapowiedzi, że EBC rozważa dalsze działania, by zapewnić gospodarce więcej kredytu. Być może będą one zbliżone do mechanizmu Funding for Lending (FLS, finansowanie kredytowania), stosowanego przez Bank of England. Takie rozwiązanie pojawiło się jako jedna z możliwości co najmniej dwa kwartały temu, ale obecnie staje się coraz bardziej istotne, gdyż dane dotyczące gospodarki europejskiej zaczynają się pogarszać, a wskaźniki akcji kredytowej nie poprawiają się. Dyskusja nad faktycznym luzowaniem ilościowym może być kwestią dalszej przyszłości.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli rozegra się taki właśnie scenariusz, parom EUR grożą spadki. Jeśli prezes EBC Mario Draghi zaprezentuje nonszalancką, optymistyczną retorykę, bez innowacji politycznych (choć szanse na to są mniejsze), jak na kilku ostatnich konferencjach, euro może gwałtownie zyskać na wartości. Na EUR/USD kluczowym poziomem jest 1,3700, a jeśli na zamknięciu tygodnia kurs będzie niższy, trend wzrostowy zostanie skutecznie przełamany.

Opublikowane wczoraj dane ADP na temat liczby nowych etatów w marcu okazały się zgodne ze stosunkowo pozytywnymi przewidywaniami, a dane za luty skorygowano w górę. Jeśli istnieją jakieś szanse na niespodzianki ze strony jutrzejszego wyniku raportu NFP, mogą one obejmować znaczne wzrosty.

Jednak jak bardzo musi wzrosnąć liczba nowych etatów, aby rynek zaczął oczekiwać szybszego ograniczenia QE, a przewidywany termin podwyżki stóp procentowych uległ przesunięciu o więcej niż miesiąc? Pod tym względem na pewno interesująca będzie sytuacja, w ramach której przez najbliższe kilka miesięcy raport NFP dwukrotnie wykaże przyrost nowych miejsc pracy na poziomie ok. 300 000 lub więcej.

Bądźcie ostrożni – w wielu najważniejszych parach EUR i USD w ciągu najbliższych kilku dni mogą się ukształtować nowe przedziały wahań.

Najważniejsze dane ekonomiczne



  • Japonia – wskaźnik PMI dla usług wg Markit w marcu wyniósł 52,2 pkt. wobec 49,3 pkt. odnotowanych w lutym.
  • Japonia – wskaźnik PMI kompozytowy wg Markit/JMMA w marcu wyniósł 52,8 pkt. wobec 52,0 pkt. odnotowanych w lutym.
  • Australia – sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o +0,2% m/m wobec przewidywanych +0,3%
  • Australia – bilans handlowy w lutym wyniósł +1200 mln w porównaniu z przewidywanym wynikiem +800 mln i +1392 mln w styczniu.
  • Chiny – wskaźnik PMI dla sektora pozaprzemysłowego w marcu wyniósł 54,5 pkt. wobec 55,0 pkt. w lutym.
  • Chiny – wskaźnik PMI dla usług wg HSBC w marcu wyniósł 51,9 pkt. wobec 51,0 pkt. odnotowanych w lutym.
  • Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
  • Hiszpania – wskaźnik PMI dla usług wg Markit w marcu (07:15)
  • Włochy – wskaźnik PMI dla usług wg Markit/ADACI w marcu (07:45)
  • Francja – ostateczny wskaźnik PMI dla usług wg Markit w marcu (07:50)
  • Niemcy – ostateczny wskaźnik PMI dla usług wg Markit w marcu (07:55)
  • Strefa euro – ostateczny wskaźnik PMI dla usług wg Markit w marcu (08:00)
  • Wielka Brytania – wskaźnik PMI dla usług wg Markit w marcu (08:30)
  • Strefa euro – sprzedaż detaliczna w lutym (09:00)
  • Strefa euro – EBC ogłasza wysokość stopy procentowej (11:45)
  • Strefa euro – konferencja prasowa Draghiego z EBC (12:30)
  • Kanada – międzynarodowy handel towarami w lutym (12:30)
  • Stany Zjednoczone – bilans handlowy w lutym (12:30)
  • Stany Zjednoczone – cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (12:30)
  • Norwegia – wystąpienie Olsena z Norges Bank (13:00)
  • Stany Zjednoczone – cotygodniowy wskaźnik nastrojów konsumentów (Consumer Comfort Survey) wg agencji Bloomberg (13:45)
  • Stany Zjednoczone – wskaźnik ISM dla sektora pozaprzemysłowego w marcu (14:00)