Przed południem dane ZEW pokazały spodziewane przez inwestorów i analityków pogorszenie perspektyw dla około połowy z niemieckich sektorów przemysłowych. Był to kolejny po danych o zamówieniach, produkcji przemysłowej i eksporcie sygnał o wyhamowaniu odbicia gospodarczego w Niemczech. W ciągu dnia krzywe US i DE „docisnęła” publikacja WSJ. Pojawiła się w niej plotka o akceptacji przez Bundesbank działań EBC mających polegać na obniżce stóp procentowych i skupie sekurytyzowanych aktywów z banków. Po południu rozczarowały dane o sprzedaży detalicznej w USA (+0,1% m/m vs. oczekiwania +0,4% m/m). Naszym zdaniem za część zaskoczenia odpowiadają przeszacowane oczekiwania, które były pochodną „nadrabiania zaległości konsumpcyjnych” w marcu po ciężkiej zimie. Jednak dane te w połączeniu z informacjami o cenach importu wskazują na niższą niż oczekiwano ścieżkę wzrostu i inflacji amerykańskiej gospodarki w kolejnych miesiącach. W reakcji na powyższe wydarzenia krzywa dochodowości amerykańskich rządówek przesunęła się w dół o 4 pb. w segmencie 5-10Y oraz o 1-2 pb. w segmencie 1-4Y. W przypadku długu niemieckiego obserwowaliśmy równoległy ruch w dół o 3-4 pb.

We wtorek, po porannej nieznacznej wyprzedaży obligacji polska krzywa dochodowości podążyła za zmianami na globalnych rynkach długu. Reakcja na informacje z Niemiec i USA w segmencie 5-10Y była nieco silniejsza niż krzywej niemieckiej i wyniosła 6-7 pb. Obniżka w segmencie 2-3Y była zbliżona do przesunięcia rentowności obligacji niemieckich. Stawki PLNIRS podążyły za zmianami dochodowości obligacji rządowych, utrzymując rekordowo wąskie kwotowania ASW.

W środę najważniejszym wydarzeniem dla krajowego rynku stopy procentowej będzie publikacja danych o inflacji w Polsce. Naszym zdaniem istnieje spore ryzyko odczytu poniżej oczekiwań rynkowych (k:0,6% r/r), co powinno pozytywnie wpłynąć na wycenę krótkiego końca i środka krzywej. Nieznaczną obniżkę rentowności dłuższych obligacji może wywołać publikacja danych produkcji przemysłowej w Eurostrefie (k:0,9% r/r, poprzednio odczyt 1,7% r/r), która prawdopodobnie będzie poniżej oczekiwań.

W czwartek spodziewane jest ogłoszenie wstępnych danych o PKB w Polsce w I kw. Konsensus prognoz zakłada odczyt na poziomie 3,1% r/r, zaś MF szacuje go na poziomie 3,0% r/r. W naszej opinii wzrost na poziomie 3,0-3,2% r/r będzie dobrze przyjęty przez rynek. Dane o wysokim wzroście gospodarczym w połączeniu z niską inflacją budują pozytywny dla rynku długu scenariusz dobrych dochodów budżetowych w połączeniu z oddalającą się w czasie perspektywą podwyżek stóp procentowych.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.