• Jak do tej pory w 2014 r. spółki energetyczne z regionu Azji i Pacyfiku zyskały 9,5 proc.
• Przewidujemy wzrost dla najważniejszych chińskich spółek paliwowych – Sinopec, PetroChina i CNOOC
• Napływ ludności do miast w Chinach będzie nadal przebiegać w szybkim tempie, co zwiększy popyt na energię

Spółki energetyczne z regionu Azji i Pacyfiku radzą sobie w tym roku stosunkowo dobrze, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy cała grupa odnotowała wzrost o 9,5 proc. (patrz wykres poniżej). Przyczyniły się do tego stabilne ceny ropy Brent oraz rosnący wolumen obrotów. Na podstawie pozytywnej prognozy naszego modelu ilościowego dla akcji tych firm warto zadać sobie pytanie, czy nie czas przyjąć „bycze” nastawienie do chińskich spółek prowadzących poszukiwania i wydobycie ropy oraz gazu.

Sektorowy indeks porównywalnych spółek poszukiwawczych i wydobywczych z regionu Azji i Pacyfiku wg agencji Bloomberg

Chińscy giganci paliwowi mają szanse na wzrosty dzięki wyższej marży

Reklama

Nasz model ilościowy przewiduje średni zwrot za 12 miesięcy na poziomie 20 proc. dla wszystkich trzech chińskich gigantów paliwowych, tj. China Petroleum (Sinopec), PetroChina oraz CNOOC. Poniżej wyliczamy argumenty za wzrostami kursów akcji tych trzech spółek:

• Wzrost gospodarczy w regionie Azji i Pacyfiku oraz urbanizacja pobudzą popyt na energię... więc chociaż dynamika wzrostu maleje, nadal jest stosunkowo wysoka w porównaniu z resztą świata. Chiny przewidują, że w najbliższej dekadzie na fali urbanizacji do miast przeprowadzi się 100 milionów ludzi, zwiększając popyt na benzynę i substancje chemiczne. Jest to pozytywny, strukturalny katalizator dla największych spółek paliwowych w tym kraju.

• Największym katalizatorem jest krótko- i długofalowy wzrost marży... a chińscy giganci paliwowi w chwili obecnej przynoszą znacznie gorszy zwrot z kapitału, niż podobne spółki z całego świata. Jednak najnowszy trend świadczy o tym, że poprawia się rafinacja, a rosnące ceny gazu ziemnego zwiększają zyski spółek takich jak PetroChina. Ponadto chiński rząd zmienia przepisy zezwalając, by kapitał prywatny miał większy dostęp do tego sektora. W rezultacie analitycy z tego regionu przewidują, iż długofalowy zwrot z kapitału zbliży się do poziomu charakterystycznego dla gigantów paliwowych z krajów rozwiniętych. Jest to największy potencjał długofalowego wzrostu zwrotów dla akcjonariuszy.

• Nasz model ilościowy przewiduje największe wzrosty dla Sinopec, w tym 12-miesięczny zwrot na poziomie 22 proc., do czego przyczyni się poprawa kwestii fundamentalnych związanych z rafinacją (9 proc. przychodów), kompensująca chwilowe osłabienie w segmencie substancji chemicznych (18 proc. przychodów). W perspektywie krótko- i długoterminowej rzeczywistym czynnikiem napędzającym rozwój jest segment poszukiwania i wydobycia (70 proc. przychodów). W ostatnim kwartale wzrost wyniósł 64 proc. w ujęciu kw./kw., pomimo spadku zysków z działalności operacyjnej o 19 proc., spowodowanego przez mniejszy poziom realizacji i zwiększone koszty poszukiwań. Wydobycie ropy wzrosło o 9 proc. r./r., więc niedawne pogorszenie zysków z działalności operacyjnej w segmencie poszukiwania i wydobycia wynika z wyższego poziomu inwestycji. Prognozy długofalowe są optymistyczne.

>>> Oto pięć najbardziej skutecznych i nieskutecznych funduszy akcji