Wicepremier deklaruje, że kwestia ta pojawi się na jednym z najbliższych stałych komitetów Rady Ministrów.

Janusz Piechociński na konferencji prasowej przekonywał, że jego resort nie zachęca wcale Polaków do palenia. "Ci, którzy jednak wybrali tytoń, powinni mieć równe szanse w dostępie do najwyższej jakości papierosów. Dodatkowo w ramach jednolitego unijnego rynku nie może być dyskryminacji na pewne rodzaje produkcji." - twierdzi wicepremier.

Zgodnie z przyjętym prawem od 2020 roku ma być zakazana sprzedaż papierosów mentolowych. Przeciwko tej zasadzie protestuje rząd. Urzędnicy argumentują, że Unia Europejska przekroczyła swoje kompetencje i wykorzystała złe podstawy prawne do wprowadzenia takich ograniczeń. Po południu Janusz Piechociński rozmawiał z przedstawicielami branży tytoniowej.

Co szósty wypalany u nas papieros jest mentolowy - w sumie 10 mld sztuk rocznie na 60 mld produkowanych. W Wielkiej Brytanii czy Niemczech sprzedaje się ich mniej niż 3 mld.

Reklama

Według szacunków Związku Przedsiębiorców i Pracodawców 60 tys. ludzi w Polsce zajmuje się uprawą tytoniu w prawie 15 tys. gospodarstw rolnych. W Polsce działa aż 6 z 31 fabryk wyrobów tytoniowych, jakie znajdują się w Europie.

Dyrektywa tytoniowa zakłada również, że 65 proc. powierzchni paczek pokryją ostrzeżenia obrazkowe. Pomysłodawcy regulacji argumentują tak ostre zapisy troską o zdrowie Europejczyków.

>>> Polska będzie walczyć o mentole. Rząd chce zaskarżyć dyrektywę tytoniową