W interesie Polski jest zachęcać Polonię do powrotu do kraju. Polacy od pokoleń żyjący poza granicami kraju są naszym demograficznym zasobem - tak mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, przedstawiając w Senacie informację MSZ na temat polityki polonijnej.
Radosław Sikorski powiedział, że należałoby rozszerzyć na cały świat możliwość przyznawania Karty Polaka i stwarzać warunki, w których nasi rodacy mogliby ponownie osiedlać się w Polsce. Szef MSZ powiedział, że powracający do kraju przedstawiciele Polonii otrzymają ułatwienia administracyjne, a ich dzieci - łatwiejszy dostęp do edukacji. Będzie też lepsza informacja na temat ofert pracy oraz działania promujące naukę w naszych szkołach, związki z polską kulturą i językiem oraz studiowanie w Polsce.
>>> Niemcy odrzuciły już genetycznie modyfikowaną żywność, energię nuklearną, lewitujące pociągi magnetyczne. Teraz kraj, w którym wynaleziono nowoczesny samochód i promieniowanie rentgenowskie, chce dodać metodę szczelinowania hydraulicznego do listy innowacji, których się obawia. Niemcy wypadną z grona najlepszych? Berlin coraz bardziej boi się innowacji
Nadchodzą ułatwienia dla wracającej Polonii
Minister Spraw Zagranicznych zapowiedział utworzenie centralnego rejestru informacji o miejscach pracy w Polsce i o możliwościach inwestowania w naszym kraju. Apelował też do organizacji polonijnych o przygotowanie projektów zachęcających Polaków do powrotu. Minister zapowiedział, że w tym roku będą promowane pro imigracyjne projekty wydatkowania funduszy polonijnych.
Radosław Sikorski powiedział, że organizacje polonijne na świecie są w różnej sytuacji , najtrudniej jest działać tym w Rosji, co wiąże się z obecnym kryzysem politycznym. Problemy mają także organizacje i polskie placówki dyplomatyczne we wschodniej Ukrainie, gdzie jest zagrożenie ze strony prorosyjskich separatystów. Szef MSZ zapewnił, że nasza dyplomacja stara się o zapewnienie bezpieczeństwa Polakom i Polonii na Krymie. Radosław Sikorski odniósł się też do problemów Polaków i Polonii w najbliższym sąsiedztwie kraju.
>>> Wzrost gospodarczy Polski przyspieszy w tym roku do 3,3 proc. (z 1,6 proc. w ub.r.), zaś w przyszłym roku osiągnie 3,5 proc., prognozuje Bank Światowy. Bank Światowy: PKB Polski wzrośnie do 3,3 proc. w 2014 r.
Polonia na Litwie dostaje największe wsparcie
Sikorski stwierdził, że na przykład od Litwy oczekuje rozwiązania najpilniejszych problemów mniejszości polskiej, w tym pisowni imion i nazwisk czy nazw miejscowości. Radosław Sikorski powiedział, że Polonia na Litwie otrzymuje największe dofinansowanie z ojczyzny, w przeliczeniu na liczbę Polaków tam mieszkających. Jak zaznaczył - jest to potencjał, który trzeba wykorzystać dla rozwoju relacji obustronnych.
Dla Polaków i sympatyków Polski za granicami kraju ma zostać uruchomiony nowy kanał telewizyjny TV Polska. To program adresowany do odbiorców na całym świecie, ale przede wszystkim do Polaków na Ukrainie, Litwie i Białorusi , bo tam jest najsłabsza infrastruktura techniczna do odbioru polskich mediów, na przykład przez internet czy urządzenia komunikacji mobilnej. Jak powiedział Minister Spraw Zagranicznych, nowy kanał nie będzie dostępny w Polsce, aby nie tworzyć wewnętrznej konkurencji. Program będzie adresowany nie tylko do Polaków, choć emisja będzie po polsku - pojawią się napisy w języku kraju w którym program będzie nadawany
Atlas Polonii Świata
MSZ przygotowało też Atlas Polonii Świata zawierający wiele informacji na temat różnych aspektów życia Polaków poza granicami kraju. Są w nim informacje o organizacjach polonijnych i Polakach w 33 krajach świata. Atlas zawiera geograficznie podzielone informacje o zasobach i wydarzeniach kultury, organizacjach polonijnych oraz edukacji o Polsce i w języku polskim w poszczególnych krajach.
Szef MSZ powiedział, że w planach jest wersja interaktywna mapy polskości na świecie. To wymagałoby zakupienia odpowiedniego oprogramowania geo-informatycznego i współpracy Polonusów przy aktualizacji atlasu - powiedział szef MSZ. Atlas ma być dostępny na stronie internetowej resortu i w polskich placówkach dyplomatycznych.
Radosław Sikorski przypomniał, że poza Polską mieszka ponad 15 proc. wykształconych, kreatywnych rodaków, a wartość ich pracy do 2020 roku wyniesie 85 miliardów euro. Dodał, że poza granicami kraju studiuje około 30 tysięcy młodych Polaków.