Poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia jest głównym powodem zmiany pracy przez naszych rodaków. Tak wynika z sondażu "Monitor Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad. Badanie wykazało, że Polacy są jednym z najbardziej otwartych na zmianę pracy narodów w Unii Europejskiej - podkreśla Katarzyna Gurszyńska z Instytutu. Wyjaśnia, że w ostatnim półroczu zatrudnienie zmieniła nieco ponad 1/5 badanych.

O ile w krajach Unii Europejskiej pracę zmieniło 19 proc. osób to u nas było to 21 proc. Miejsce pracy zmieniają najczęściej osoby młode - od 18 do 24 roku życia.

Badanie wykazało też, że rośnie obawa Polaków o utratę pracy. Bardziej niż nasi rodacy tej utraty obawiają się Grecy, Hiszpanie, Słowacy i Włosi.

>>> Czytaj także: Znamy wysokość płacy minimalnej. W przyszłym roku wzrośnie do 1750 zł

Reklama

Blisko połowa osób zmieniłaby zupełnie zawód

Katarzyna Gurszyńska zwróciła też uwagę na przypadkowy wybór ścieżki zawodowej. Prawie połowa badanych zmieniłaby zupełnie swoją drogę rozwoju zawodowego. Alarmujące jest to, że dotyczy to osób w wieku, w którym teoretycznie powinno się być u szczytu kariery.

Co piąty badany wyraził też obawę, że rozwój nowych technologii przyczyni się do zaniku wykonywanego przez niego zawodu.

Sondaż przeprowadzono metodą on-line w dniach 6 maja-16 czerwca tego roku na reprezentatywnej próbie 14 372 osób w 34 krajach Europy, Azjii, obu Ameryk i Australii. Próba w Polsce wyniosła nieco ponad 400 osób.

>>> Czytaj także:Zobacz zarobki w miastach wojewódzkich w maju 2014