"W III kw. br. przedsiębiorstwa zapowiadają dalszy stopniowy wzrost aktywności inwestycyjnej. Rozwijać się planują przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, przemysł oraz eksporterzy, a zatem grupy przedsiębiorstw w bardzo dobrej kondycji ekonomicznej" - czytamy w

"Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w II kw. 2014 r. oraz prognoz na III kw. 2014 r."

Ożywienie inwestycyjne znajduje odzwierciedlenie w poprawie sytuacji w przedsiębiorstwach oferujących produkty o charakterze inwestycyjnym, dodał NBP.

Bank centralny zwraca uwagę na przyspieszenie wzrostu wskaźnika nowych inwestycji, który jest miarą zainteresowania przedsiębiorstw podejmowaniem nowych przedsięwzięć inwestycyjnych.

Reklama

"Wskaźnik ten rośnie czwarty kolejny kwartał i jego wartość zbliżyła się do poziomu średniej długookresowej. W III kw. nowe inwestycje planuje rozpocząć 24,1 proc. badanych przedsiębiorstw (wzrost o 1,3 pkt proc. kw/kw)" - czytamy dalej.

"Widać też wzrost odsetka projektów finansowanych kredytem bankowym, co wskazuje na większą skalę planowanych inwestycji. Większość przedsiębiorstw przy finansowaniu nowych projektów posiłkować się będzie jednak nadal własnymi środkami, co wynika zarówno z dużych zakumulowanych zasobów tych środków, jak i ostrożności firm działających w cieniu zawirowań na rynkach światowych, a także z niskich (na tle historycznym) nakładów względem majątku firm" - napisano także w raporcie.

NBP podkreśla, że prognozy na III kw. sugerują utrzymanie się niskiego popytu na kredyt.

"Wskaźniki prognoz zadłużenia ustabilizowały się jednak w ostatnich kwartałach i wydaje się, że obserwowana od wybuchu międzynarodowego kryzysu finansowego tendencja spadkowa została wyhamowana" - czytamy dalej.

Poprawiającej się sytuacji w sektorze przedsiębiorstw towarzyszy dobra sytuacja płynnościowa firm oraz zmniejszenie skali zatorów płatniczych. W ostatnim kwartale dalszej poprawie uległa zdolność do spłaty kredytów bankowych, przy jednak niewielkim pogorszeniu jakości obsługi zobowiązań handlowych, konkluduje bank centralny.

>>> Czytaj też: SKOK-i z problemami do likwidacji. KNF zaczyna radykalne działania

Stabilny wzrost zatrudnienia

Przedsiębiorcy planują wzrost zatrudnienia w III kw. br. w tempie zbliżonym do odnotowanego w poprzednich trzech miesiącach, nadal nie dostrzegają też presji płacowej, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w czerwcu br. wśród 1340 firm.

- W III kw. dynamika wzrostu zatrudnienia powinna utrzymać się na poziomie z II kw. Świadczy o tym podobny odsetek firm planujących zwiększać liczbę etatów jak trzy miesiące wcześniej. Wzrost planowany jest głównie w sektorze prywatnym, w tym zwłaszcza w firmach z kapitałem zagranicznym. Plany zwiększenia zatrudnienia mają ponadto firmy przetwórcze, budownictwo i usługi dla biznesu, jak też największe podmioty w próbie. Natomiast w energetyce i górnictwie możliwe są redukcje zatrudnienia - czytamy w "Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w II kw. 2014 r. oraz prognoz na III kw. 2014 r."

W III kw. 2014 r. prognozy zatrudnienia pozostawały na poziomie zbliżonym do poprzedniego kwartału (dane po uwzględnieniu korekty sezonowej), podał NBP. Trzeci kwartał z rzędu więcej firm planuje wzrost zatrudnienia niż jego spadek (12,3 proc. wzrost, 8,3 proc. spadek), po ponad 5 latach przewagi redukcji zatrudnienia.

- Plany w odniesieniu do wysokości płac pokazują na podobne (a zatem niskie) co do zasięgu podwyżki, jak w poprzednim kwartale. Takie zamiary znajdują uzasadnienie m.in. w niskiej i nierosnącej presji pracowników na zwiększenie wynagrodzeń oraz bardzo niskiej inflacji. Warto jednak zauważyć, że analizowane wskaźniki ustabilizowały się i nie wykazują już dalszej tendencji spadkowej - czytamy dalej.

Według NBP, dalsze wzrosty wynagrodzeń uwarunkowane są najprawdopodobniej zarówno dalszą poprawą sytuacji firm, jak i wzrostem nacisków na podwyżki ze strony zatrudnionych osób (do tej pory w zasadzie nie obserwowanych).

Zwiększyć wynagrodzenia planuje 10,7 proc. przedsiębiorstw (wskaźnik odsezonowany wynosi 13,9 proc., tzn. o 1,1 pkt proc. mniej kw/kw i 3,4 pkt proc. więcej r/r). Odsetek przedsiębiorstw zamierzających dokonać podwyżek kształtuje się poniżej średniej dla lat 2005-2014.

- Wzrost płac obejmie jednak większą część ogółu zatrudnionych niż w poprzednim kwartale, za sprawą częstszego wzrostu wynagrodzeń w firmach dużych niż w MSP. Zasięg redukcji płac nieco spadł i pozostaje bardzo niewielki (1 proc. zatrudnionych, 2 proc. firm) - napisał NBP.

- Presja płacowa utrzymuje się na niskim poziomie - jedynie 5 proc. przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych - konkluduje bank centralny.

>>> Czytaj też: Polski system finansowy jest coraz bardziej stabilny