"Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. informuje, że Sąd Najwyższy Chile (...) wydał ostateczny i korzystny wyrok w sprawie dotyczącej zgodności z prawem środowiskowym w zakresie transportu koncentratu miedzi z Sierra Gorda do portu Antofagasta. Wyrok Sądu Najwyższego potwierdził, że proces pozyskiwania pozwoleń na rzecz projektu Sierra Gorda został przeprowadzony zgodnie z prawem środowiskowym w Chile" - czytamy w komunikacie.

Spółka Sierra Gorda SCM w ścisłej współpracy z partnerami logistycznymi ATI oraz FCAB finalizuje budowę nowoczesnego magazynu oraz infrastruktury załadunkowej do transportu koncentratu miedzi korzystając z portu Antofagasta. Spółka opracowała także tymczasowy, alternatywny plan transportu zapewniający ciągłość dostaw koncentratu do odbiorców, podano również.

>>> Czytaj więcej: KGHM działa w Chile: kopalnia Sierra Gorda uruchomiła produkcję

KGHM "potwierdza wolę długoterminowego zaangażowania spółki na rzecz inwestycji w Chile oraz w Region Antofagasta, zapewniając, że działalność Sierra Gorda będzie istotnym filarem rozwoju społecznego regionu oraz całego kraju. Od początku istnienia projektu Sierra Gorda, spółka dokłada wszelkich starań aby projekt był realizowany zgodnie z najlepszymi chilijskimi oraz międzynarodowymi standardami" - podkreślił producent miedzi.

Reklama

Pod koniec lipca KGHM poinformowała, że kopalnia Sierra Gorda w Chile uruchomiła produkcję, a po okresie rozruchu, który zakończy się na początku przyszłego roku, będzie produkować rocznie około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota.

Od września 2011 r. projekt Sierra Gorda jest wspólnym przedsięwzięciem (w ramach spółki JV Sierra Gorda S.C.M.) KGHM International LTD. (55%) i spółek Grupy Sumitomo.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

>>> Polecamy: KGHM walczy ze spekulantami. Polski gigant szuka stabilizacji