Jest to wyraźna odpowiedź na postulaty związkowców będące odpowiedzią na przejęcie znacznej części spółki przez rosyjski Acron.

Acron już dwa lata temu próbował przejąć tarnowską spółkę. Wtedy zablokowało to polski rząd, łącząc spółkę z Azotami w Puławach. Acron cały czas skupował jednak akcje i ma ich 20 procent.

Teraz jednak rosyjski Acron wprowadzi do rady nadzorczej Grupy Azoty swojego przedstawiciela. Zyska przez to dostęp do wielu informacji na temat funkcjonowania polskich zakładów chemicznych skupionych w Azotach, konkurujących z największymi światowymi firmami.

- Grupa Azoty jest spółką strategiczną ze względu na skalę działalności, duży wpływ na polską gospodarkę i ogromne znaczenie dla rynku pracy. MSP nie zamierza sprzedawać akcji tej Grupy. Jej strategiczny charakter znalazł odzwierciedlenie w dokumencie, który przedstawiłem dzisiaj Radzie Ministrów. Dokumenty przygotowywane przez poprzednie rządy mówiły o prywatyzacji polskiej chemii. My postawiliśmy temu tamę – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Reklama

Grupa Azoty powstała w wyniku konsolidacji polskiego sektora chemicznego. Spółka jest liderem europejskiego rynku nawozów. Utrzymanie statusu „Azotów” jako podmiotu strategicznego dla polskiej gospodarki jest możliwe dzięki odpowiednim zapisom w statucie i stabilnemu, długoterminowemu akcjonariatowi, zainteresowanemu rozwojem Azotów.

Na liście strategicznych firm obok Azotów znalazło się na niej 21 innych spółek, które mogą odgrywać rolę liderów gospodarczych w procesie reindustrializacji Polski. Wśród nich są m. in.: Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa LOTOS, KGHM Polska Miedź, PGE Polska Grupa Energetyczna, , Polska Grupa Zbrojeniowa,Orlen, PGNiG oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe.

Na listę wpisane zostały spółki, które zwiększają swoją wartość, odgrywają ważną rolę w gospodarce kraju oraz współtworzą bezpieczeństwo ekonomiczne państwa. Znajdują się na niej również spółki o strategicznym znaczeniu ze względu na pełnioną misję, jak Polskie Radio i Telewizja Polska.

Na liście podmiotów w nadzorze MSP, które mogą zostać poddane przekształceniom własnościowym (m.in. prywatyzacji, wniesieniu, komunalizacji, połączeniu), jest z kolei 190 spółek i przedsiębiorstw.

>>> Polecamy: Grupa Azoty zagrożona przez rosyjski Acron? Związkowcy żądają interwencji