KGHM uroczyście otworzy kopalnie miedzi w Chile 1 października. Inwestycja w Sierra Gorda to koszt ponad 4 miliardów dolarów. Polski koncern ma 55 procent udziałów w kopalni. Reszta należy do japońskiej korporacji Sumitomo, która w swoich hutach będzie przetapiać rudę na czysty surowiec.

Wiceprezes KGHM Jarosław Romanowski tłumaczy, że dlatego w otwarciu wezmą udział przedstawiciele władz Polski, Chile i Japonii. - Planujemy specjalny czarter dla przedstawicieli naszej firmy jak i osób sprzyjających projektowi. Podczas otwarcia będzie silna reprezentacja partnerów japońskich, władz państwowych z Polski oraz być może obecna będzie również prezydent Chile - zapowiada wiceprezes KGHM.

>>> Czytaj też: Zysk KGHM spadł do 612 mln zł, ale analitycy i tak są zadowoleni

Inwestycja w Sierra Gorda to historyczny rekord Polski

Reklama

Zakup chilijskiej kopalni miedzi to największa zagraniczna inwestycja polskiej firmy w historii. Prawie 3 lata temu miedziowy koncern za 10 miliardów złotych wykupił kanadyjską spółkę Quadra FNX. Ta właśnie firma miała m.in. udziały w kopalni Sierra Gorda. Po tej transakcji niektórzy polscy politycy byli oburzeni, że tyle funduszy KGHM wydaje na zagraniczną ekspansję.

Jarosław Romanowski przekonuje, że polski koncern chcąc rywalizować z firmami z całego świata nie miał innego wyjścia. Wiadomo, że złoża w Polsce kiedyś się skończą. - Już teraz wydobywamy miedź z poziomu 1200 metrów pod ziemią, ale to rodzi dodatkowe koszty.

Chcąc rywalizować z globalnymi koncernami potrzebowaliśmy kopalni odkrywkowej z niskimi kosztami wydobycia - tłumaczył Jarosław Romanowski.

Kopalnia Sierra Gorda ma do przyszłego roku produkować około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tysięcy uncji złota rocznie. Kolejny etap rozbudowy odkrywki ma doprowadzić do wydobycia w ciągu planowanego ponad 20-letniego okresu eksploatacji na poziomie 220 tysięcy ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tysięcy uncji złota.

KGHM to największy producent miedzi w Europie i największy producent srebra na świecie. Firma zatrudnia 18 tysięcy osób i produkuje rocznie 560 tysięcy ton miedzi.

>>> Czytaj też:Prezes UOKiK: Podobny poziom cen nie musi świadczyć o nielegalnym porozumieniu firm