Na pierwszym po wakacjach posiedzeniu Sejmu premier i ministrowie przedstawili plany działań do końca kadencji.
Donald Tusk zaproponował zachowanie waloryzacji procentowej świadczeń emerytalnych i rentowych. Minimalny próg podwyżki - 36 złotych - miałby zostać wprowadzony, ponieważ w mijającym roku inflacja jest bardzo mała. Świadczenie dotyczyłoby emerytów i rencistów, których świadczenie jest niższe, niż 3300 złotych.


Donald Tusk zapowiedział też wprowadzenie ułatwień dla rodzin. Już od tego roku rodzice mają mieć możliwość pełnego wykorzystania ulg na dzieci. Premier zaproponował również zwiększenie ulgi na 3-cie i każde kolejne dziecko o 20 procent. Z wyższych ulg będzie można skorzystać na nowych zasadach dotyczących zwrotów i odpisu od podatku.

Jesienią zakończy się podział europejskich środków między województwa - zapowiedział Tusk. Szef rządu wyjaśnił, że środki będą rozdysponowane na podstawie specjalnych kontraktów terytorialnych. Debata w województwach ma charakter publiczny. Samorządy konsultują swoje przyszłe wydatki ze środków europejskich, również z administracją centralną. Zdaniem premiera chodzi o to, żeby jak najskuteczniej wydać pieniądze z UE.

Podtrzymanie wzrostu gospodarczego, wspieranie inwestycji i eksportu - to cele rządu zapowiedziane przez Janusza Piechocińskiego. Wicepremier i minister gospodarki podkreślił, że zadaniem strategicznym jest utrzymanie ożywienia gospodarczego. Dodał, że utrudni to obecna sytuacja międzynarodowa, przede wszystkim sankcje handlowe. Minister gospodarki zwrócił też uwagę na kwestie energetyczne. Przypomniał, że w Sejmie jest już projekt ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, a w najbliższym czasie rząd zajmie się sprawą koncesjonowania handlu węglem i eliminowania szarej strefy. Janusz Piechociński chce też szybkiego uchwalenia czwartej deregulacji i pakietu portowego.

Reklama

Rozbudowa systemu opieki nad osobami starszymi, skrócenie kolejek, ustawa o zapłodnieniu pozaustrojowym oraz informatyzacja w ochronie zdrowia. To strategia działań na najbliższe miesiące, którą przedstawił w sejmie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Szef resortu przedstawił 5 priorytetów. Po pierwsze: onkologia bez limitu i najwyższej jakości, po drugie utworzenie w Polsce Instytutu Geriatrii czyli centrum opieki medycznej nad osobą starszą. Bartosz Arłukowicz zapewnił, że dzięki uchwalonym zmianom od stycznia kolejki do specjalistów będą się zmniejszały.

Obywatel w centrum systemu. Minister sprawiedliwości Marek Biernacki powiedział, że zmiana w prawie o ochronie świadka i pokrzywdzonego pokazuje zamysł resortu. Chodzi o upodmiotowienie i obudowanie reformy Kodeksu Postępowania Karnego, która została przyjęta rok temu. Marek Biernacki zapowiedział też usprawnienie pracy sądów. Obywatele narzekają na przewlekłość funkcjonowania sądów, a sędziowie twierdzą, że niektóre procedury są zbyt rozbudowane. Dlatego planowana jest nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych, a także prace razem z KRS-em nad projektem ustawy o kognicji sądów. Wśród swoich priorytetów minister wymienił też zmianę Kodeksu Postępowania Cywilnego i Kodeksu Handlowego.

>>> Czytaj też: Tusk szefem Rady Europejskiej? Premier ma poparcie Camerona

Popularyzacja aktywności fizycznej wśród Polaków i podnoszenie poziomu sportu wyczynowego. Takie cele stawia swojemu resortowi na najbliższe kilkanaście miesięcy minister sportu i turystyki Andrzej Biernat. Realizacji tych celów służyć mają ministerialne programy: upowszechniania lekkoatletyki w szkołach, rozwoju sportów zimowych, wsparcia dla World Games we Wrocławiu w 2017 roku oraz przeciwdziałaniu nadwadze i otyłości wśród młodzież.y

Polska będzie miała swój EBOiR - zapowiada minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Bank Gospodarstwa Krajowego i Polskie Inwestycje Rozwojowe połączą siły. Szef resortu wyjaśnia, że nowa instytucja ma pomóc w finansowaniu inwestycji. Dwa filary czyli dłużno-gwarancyjny oraz inwestycyjny pozwolą na wsparcie polskiej gospodarki, gdy zabraknie środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.

Minister skarbu powiedział też, że wśród jego priorytetów jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski. W różne inwestycje energetyczne skarb inwestuje obecnie około 60 miliardów złotych.

To będzie rok kształcenia zawodowego. Minister Edukacji Narodowej zapowiedziała, że najbliższy rok urzędowania ma zamiar bliżej przyjrzeć się tej zaniedbywanej ostatnio działce edukacji. Drugim ważnym projektem będzie dokończenie programu rządowego podręcznika. Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że w ciągu roku zostaną napisane książki dla kolejnych roczników. Do końca 2017 roku wszyscy uczniowie w szkołach podstawowych i gimnazjach będą mieli podręczniki, za które ich rodzice nie będą musieli dodatkowo płacić. Właścicielem książek będzie szkoła, która będzie je uczniom wypożyczać. Resort zapowiedział też walkę z agresją w szkole. Planowany jest pakiet wsparcia dla nauczycieli, aby mogli oni lepiej sobie radzić z przemocą w placówkach. Na dniach ma też być uruchomiona specjalna infolinia poświęcona temu problemowi.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił przypomniał, że obecnie posłowie zajmują się oskładkowaniem umów-zleceń. Docelowo, zmiany obejmą też Kodeks Pracy. Maksymalny czas trwania umowy na czas określony zostanie ograniczony do 36 miesięcy, a okres wypowiedzeń dla umów na czas określony i nieokreślony będzie zrównany. Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił też, że do Sejmu już wkrótce trafi ustawa w sprawie zmiany waloryzacji rent i emerytur w roku 2015. Kontynuowane będą dwa ważne, ministerialne programy - "Maluch" i "Karta Dużej Rodziny".
Możliwie głębokie poszerzenie dostępu do kultury - to priorytet minister kultury i dziedzictwa narodowego, Małgorzaty Omilanowskiej na kolejny rok. Wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej stworzony będzie rządowy program w zakresie rozwoju czytelnictwa. W tym celu, opracowana zostanie ścieżka finansowania zakupów dla bibliotek publicznych i szkolnych. Resort położy większy nacisk na rozwój dostępu do dziedzictwa narodowego. We współpracy z resortem sportu i turystyki zostanie wdrożony program wspierania muzeów i miejsc historycznych. Ponadto zwiększone będzie wsparcie dla programów cyfryzacyjnych. To dzięki nim obywatele mają mieć szerszy i tańszy dostęp do wielu niedostępnych na co dzień dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.


Priorytetem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jest zabezpieczenie granic państwowych. Bartłomiej Sienkiewicz, mówiąc w Sejmie o planach MSW na najbliższy rok podkreślił, że ma to oczywiście związek z wydarzeniami na Ukrainie. Druga ważna sprawa w pracach ministerstwa dotyczy bezpieczeństwa na drogach. Bartłomiej Sienkiewicz mówił, że już teraz liczba wypadków z udziałem pijanych kierowców spadła o 17 procent. Zapowiedział jednak dalszą walkę z piratami drogowymi. Mówił o projekcie zmian w prawie o ruchu drogowym, który przewiduje zabieranie prawa jazdy w momencie przekroczenia dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 kilometrów na godzinę. Dodatkowo prowadzenie samochodu bez uprawnień miałoby się stać przestępstwem, a nie jak dotychczas wykroczeniem. Trzecim, kluczowym elementem prac MSW są rejestry państwowe. Chodzi o udostępnienie wszelkich aktów stanu cywilnego przez internet, możliwość zamawiania dowodów on-line, a także zmniejszenie o 80 procent liczby zaświadczeń przedstawianych urzędnikom.

Radosław Sikorski liczy na to, że na przyszłotygodniowym szczycie NATO w Walii wzmocnione zostaną gwarancje bezpieczeństwa dla naszego regionu. W czasie swojego wystąpienia w Sejmie szef dyplomacji mówił, że kolejne rządy w Polsce zabiegały o to, by miało to miejsce. Wyraził nadzieję, że na szczycie Sojuszu nasze postulaty zostaną spełnione.
Radosław Sikorski zapewniał, że jego ministerstwo będzie wspierało resorty rolnictwa i gospodarki w poszukiwaniu nowych rynków zbytu na polskie produkty, nie tylko rolne. Mówił, że wobec zaostrzającej się sytuacji na wschodzie, firmy nie powinny się nadmiernie uzależniać od jednego rynku. Jego zdaniem, polskie firmy już na tyle okrzepły kapitałowo i nabrały odwagi, że sięgają wzrokiem dalej, do Azji, Ameryki Łacińskiej, Afryki.


Większe wydatki nie przełożą się na wzrost deficytu budżetowego - obiecuje minister finansów Mateusz Szczurek. Strażnik finansów publicznych powiedział w Sejmie, że plany ogłoszone dziś przez premiera i poszczególnych ministrów wymagają finansowania. Przyszłoroczny budżet jest na to gotowy. Według ministra, przyszłoroczny deficyt liczony metodologią Unii Europejskiej nie powinien przekroczyć 3 procent PKB. Szef resortu finansów dodał, że dodatkowe ulgi to niejedyna dobra informacja dla rodzin z dziećmi. Wyższe ulgi będą zwracane szybciej. Minister zobowiązał się, że ci, którzy rozliczą się przez internet, otrzymają zwrot w ciągu 30 dni. Mateusz Szczurek zapowiedział także szereg ułatwień w rozliczaniu opłat i podatków. Powołana będzie między innymi instytucja asystenta, który będzie pomagał rozpoczynającym działalność gospodarczą.

Cyfrowa rewolucja w przygotowaniu. Minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski przedstawił w Sejmie pięć priorytetów swojego resortu. Po pierwsze, MAiC zamierza sprawić, by administracja była jak najbliżej obywatela. Nowy system umożliwi uzyskanie na przykład zaświadczenia o niekaralności, o stosunku do służby wojskowej, zaświadczenia wyborcze, a także zarejestrować spółkę i sprawdzić kwestie związane ze świadczeniami zdrowotnymi. Drugim priorytetem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji jest eliminowanie papieru w urzędach. Kolejne resorty przechodzą na elektroniczny obieg dokumentów. Po trzecie MAiC realizuje budowę szkieletowych sieci szerokopasmowych, dzięki którym dostęp do internetu bardzo szybko rośnie. Czwarty priorytet to rozwój kompetencji cyfrowych Polaków. Ostatni, piąty priorytet to stworzenie systemu informowania obywateli o sytuacjach zagrożenia. Wykorzystane zostaną telewizja oraz aplikacje na urządzenia mobilne

Sprawne wykorzystanie pieniędzy z nowego budżetu unijnego, rozbudowa sieci dróg i inwestycje w kolej. To zapowiedzi przedstawione w Sejmie przez ministerstwo infrastruktury. Wiceminister infrastruktury Adam Zdziebło poinformował, że resort opracowuje plan wydawania pieniędzy unijnych. Środki trafią między innymi na wsparcie rynku pracy, podniesienia bezpieczeństwa energetycznego oraz powiązanie przedsiębiorczości z nauką. Adam Zdziebło zapowiada też ułatwienie życia kierowcom między innymi poprzez rozbudowę sieci dróg szybkiego ruchu, a także prostsze korzystanie z płatnych autostrad. Ministerstwo infrastruktury chce też wprowadzić narodowy plan rewitalizacji. Ma pomóc w poradzeniu sobie z takimi problemami, jak degradacja przestrzeni miejskiej, wyludnianie się miast oraz dominacja indywidualnego transportu samochodowego.

Wzmocnienie zdolności obronnych Polski - to główny cel ministerstwa obrony narodowej na najbliższe miesiące. Wiceminister obrony Czesław Mroczek mówił w Sejmie, że Polska przeznaczy w najbliższych latach ponad sto kilkadziesiąt miliardów złotych na program modernizacji technicznej armii. Jest to wielka szansa dla polskiego przemysłu obronnego. W przyszłym roku zostanie utworzone Centrum Operacji Cybernetycznych, które poprawi nasze bezpieczeństwo, czterokrotnie zostanie też zwiększona liczba szkolonych żołnierzy rezerwy.

>>> Polecamy: Wyborczy budżet 2015: Festiwal obietnic i ukłony w każdą stronę