Ministerstwo Skarbu Państwa w pełni popiera rekomendację zarządu Giełdy Papierów Wartościowych o zawieszeni rozmów z CEE Stock Exchange Group AG na temat aliansu kapitałowego i koncentrację na rozwoju organicznym, poinformował wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.

- W pełni popieramy rekomendację zarządu GPW o zawieszeniu rozmów z Wiedniem. Za tą decyzją przemówił rachunek ekonomiczny. Obecnie najważniejszym wyzwaniem dla GPW jest doprowadzenie do wzrostu płynności na rynku, co gwarantuje jego rozwój - powiedział wiceminister Wojciech Kowalczyk, cytowany w komunikacie.

Do końca października zarząd GPW przedstawi zaktualizowaną strategię zawierająca rozwiązania, które wzmocnią bezpieczeństwo modelu biznesowego GPW, w celu długoterminowego i stabilnego kreowania wartości dla akcjonariuszy, podano także.

- Jesteśmy przekonani, że w ciągu kilku najbliższych lat GPW zdobędzie dużo mocniejszą pozycję na arenie międzynarodowej i niewykluczone, że wówczas wróci do rozmów o konsolidacji z partnerami zagranicznymi - powiedział Kowalczyk.

Prezes GPW Paweł Tamborski poinformował dziś, że po przeanalizowaniu możliwych opcji rozwoju regionalnego oraz biorąc pod uwagę duży potencjał wzrostu polskiej gospodarki i rynku kapitałowego, GPW postanowiła skoncentrować się obecnie na rozwoju organicznym. Nie wyklucza to jednak możliwości współpracy indywidualnych projektach w celu zwiększenia atrakcyjności i rozpoznawalności środkowoeuropejskiego rynku kapitałowego.

>>> Polecamy: GPW nie kupi wiedeńskiej giełdy