Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro, że panuje zgoda, by wesprzeć Grecję linią kredytową. Ma ona zapobiec ewentualnym turbulencjom finansowym w przyszłym roku, gdy Ateny nie będą już korzystać z pakietów pomocowych.

"Nasza opinia jest zgodna - biorąc pod uwagę niekorzystny sentyment rynku, a także przyszłe wyzwania dotyczące podjęcia reform (w Grecji - PAP) ministrowie mocno wspierają zapobiegawczą linię kredytową jako formę przedłużenia istniejących narzędzi" - oświadczył Dijsselbloem.

Poinformował, że kwestia ta będzie teraz dalej omawiana. Prace mają dotyczyć m.in. warunków które wiązałyby się z przyznaniem linii kredytowej.

Szef eurogrupy zaznaczył, że wśród ministrów jest też szerokie porozumienie co do tego, że w nowe narzędzia wspierające Ateny musi być zaangażowany Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Reklama

Komisarz ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici oświadczył, że przedstawiciele KE, MFW i EBC (trojka) muszą przed końcem przyszłego tygodnia udać się znowu do Grecji, aby przygotować decyzje dla ministrów finansów strefy euro. Eurogrupa ponownie zajmie się tą sprawą 8 grudnia.

"Linia kredytowa jest inną formą programu. Wszyscy zgadzają się, że musimy przeanalizować sytuację dotyczącą mikrozarządzania w Grecji. Grecy mają wrażenie, że mogą to robić sami, ale w tym samym czasie Grecja będzie otrzymywała wsparcie z UE" - zwrócił uwagę Moscovici.

Grecki minister finansów Gikas Harduwelis mówił w wywiadzie dla agencji Reutera, że spodziewa się ograniczanego nadzoru ze strony wspierających Grecję partnerów przez 6 do 12 miesięcy. Wykluczył jednak nadzór nad mikrozarządzaniem.

Ostrożnościowa warunkowa linia kredytowa to europejski instrument pomocy finansowej. Korzystanie z niej skutkuje wzmocnieniem nadzoru nad danym krajem.

Aby uchronić Grecję przed bankructwem, kraje strefy euro, Europejski Bank Centralny oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy uruchomiły dwa programy ratunkowe o łącznej wartości 240 mld euro na lata 2010-2014.

Pomoc finansowa dla Grecji udzielona przez partnerów ze strefy euro kończy się pod koniec 2014 roku, ale 12,5 mld euro pochodzące z Międzynarodowego Funduszu Walutowego może być wydawane do 2016 r.